Anasayfa » Medya Haberleri » Bakan Selçuk'tan asgari ücretle ilgili önemli açıklama!

Bakan Selçuk'tan asgari ücretle ilgili önemli açıklama!

Bakan Selçuk'tan asgari ücretle ilgili önemli açıklama!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Genel Kurulu'nda 2020 yılı bakanlık bütçesinin görüşülmesi sırasında asgari ücret ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Selçuk, Türkiye'deki asgari ücretin AB üye ve aday ülkeler arasında 10. sıraya yükseldiğini bildirdi.

Tarih :
Bakan Selçuk'tan asgari ücretle ilgili önemli açıklama!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'un, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada asgari ücret ile ilgili değerlendirmesi şöyle:

"....Diğer bir konu, geçen asgari ücret görüşmelerinde açıkladığım, istihdamı korumak işvereni korumak değildir. Bizim devlet olarak amacımız hem işvereni hem işçiyi korumaktır. İstihdamın olmadığı, istihdamın azaldığı bir yerde işçiyi koruduğumuzu söyleyemez hiç kimse. Dolayısıyla istihdam meselesi, işçi ve işverenden bağımsız işi koruma meselesidir. Asıl olarak işçiyi korumak istiyorsak istihdamı korumak mecburiyetindeyiz.

Yine, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk asgari ücret tespiti tüm tarafların oy birliğiyle gerçekleşti. 2002 yılında 184 lira olan net asgari ücreti 2019 yılı için yüzde 26 artırarak net 2020 liraya çıkardık.

Geçen, yine, asgari ücret konuşmam eleştirildi. Asgari ücrete satın alma gücüne göre baktığımızda, AB üye ve aday ülkeler arasında 2002 yılı başında 15'inci sıradayız.

ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - Açlık sınırının altında asgari ücret.

AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK (Devamla) - 2002 yılında 15'inci sıradayız, 2017 ve 2018 yılına geldiğimizde 12'nci sıradayız, bu yıl ülkemiz 10'uncu sıraya yükselmiş durumda; dolayısıyla bizden geride 4 ülke yok, biz 10'uncu sıradayız, geçen sene 11'inci sıradaydık, ondan önce 12'nci sıradaydık. Satın alma paritesine göre -dataya inanmayanlar EUROSTAT'a bakabilirler- dünya ülkeleri arasındaki yerimizi her geçen gün daha da artırmaktayız. (AKP sıralarından alkışlar) İşçimizi, çalışanımızı her daim koruduk, korumaya da devam edeceğiz. "

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler