Anasayfa » Medya Haberleri » Türkiye'den ABD'de kabul edilen skandal tasarıya sert tepki

Türkiye'den ABD'de kabul edilen skandal tasarıya sert tepki

Türkiye'den ABD'de kabul edilen skandal tasarıya sert tepki

Türkiye'den ABD'de kabul edilen skandal tasarıya sert tepki

Tarih :
Türkiye'den ABD'de kabul edilen skandal tasarıya sert tepki

ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi, Türkiye'ye, Rusya'dan S-400 alması ve Suriye'deki adımlarından dolayı yaptırım öngören yasa tasarısını kabul etti. Karara, Dışişleri Bakanlığı'ndan çok sert tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"Barış Pınarı Harekatımız ve S-400 sistemi gerekçesiyle ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi'nde hangi saiklerle kabul edildiğini biliyoruz. Bunun nedeni, uzun zamandır itinayla hazırlanan projeye indirdiğimiz ağır darbeden kaynaklanan derin hayalkırıklığıdır.

Son dönemde Kongre'nin her iki kanadında iç siyasi hesaplarla yürütülen ve Türkiye aleyhtarı malum çevrelerce de desteklenen girişimler, milli güvenliğimizle ilgili egemen kararlarımıza saygısızlığın yeni bir tezahürüdür. Bu girişimler, Türk-ABD ilişkilerine zarar vermenin ötesinde bir işlev görmemektedir.

Temsilciler Meclisi'nin 29 Ekim'de kabul ettiği benzer içerikli bir yasa tasarısına gerekli tepkiyi vermiştik. Bu kez Senato'nun gündemine alınmaya çalışılan tasarı, yaptığımız izahatların anlaşılmak istenmediğini gösteriyor.


ABD Kongresini, Türk-ABD ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak geçtiğimiz haftalarda en üst düzeyde teyit edilen ortak hedeflerimize zarar vermeyecek yapıcı bir tutum benimsemeye ve aklıselimle hareket etmeye çağırıyoruz."

 

Kaynak : Anadolu Ajansı
Bursa Osmangazi Belediyesi 10 İşçi Alacak
Torba yasada yeni müjde! 10 yılda emeklilik
Türkiye'nin motorsiklet deviydi: İflası istendi
Ersun Yanal bırakma şartını açıkladı!
Erdoğan'dan Fox TV'ye sert tepki
Donald Trump'ın kızı dinini değiştirdi
DKK Gölcük Bakım Onarım Engeli İşçi Alım İlanı
'Bize, sosyal medya yolcusu değil davamızın hancısı lazımdır'

Benzer Haberler