Anasayfa » Medya Haberleri » Cemal Kaşıkçı cinayetinde kritik gelişme!

Cemal Kaşıkçı cinayetinde kritik gelişme!

Cemal Kaşıkçı cinayetinde kritik gelişme!

ABD Dışişleri Bakanlığı açıklamasından:- "Muhammed el Uteybi Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında yaptırım listesine eklenmiştir"- "Cinayetle ilgili tüm gerçekleri aramaya, Kongreye danışmaya ve buna katılanları sorumlu tutmak için diğer ülkelerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz"

Tarih :
Cemal Kaşıkçı cinayetinde kritik gelişme!
ABD Dışişleri Bakanlığı, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde rolü olduğu gerekçesiyle, Suudi Arabistan'ın eski İstanbul Başkonsolosu Muhammed el Uteybi'yi yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.

Bakanlık tarafından karara ilişkin yapılan açıklamada, Uteybi'nin insan hakları ihlallerindeki rolüne yapıldı.

Açıklamada, "Cemal Kaşıkçı cinayeti iğrenç ve kabul edilemez bir suçtur. Bugünkü adımımız ise Kaşıkçı'nın öldürülmesine yönelik cevabımızın bir adımıdır. Bu sebeple bakanlığımız Muhammed el Uteybi'yi Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası kapsamında yaptırım listesine eklemiştir." ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Suudi Arabistan yönetiminden Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması için adil ve şeffaf bir yargılama kapsamında cinayette rol alan kişilerin sorumlu tutulması istenen açıklamada, "Cinayetle ilgili tüm gerçekleri aramaya, Kongreye danışmaya ve buna katılanları sorumlu tutmak için diğer ülkelerle birlikte çalışmaya devam edeceğiz." ifadesine yer verildi.

- Çeçen Bakan da listede

Öte yandan aynı açıklamada, Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti'nin İçişleri Bakanı olan Aslan Iraskanov'un da ülkedeki insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı kaydedildi.

Iraskanov'un daha önce Çeçenistan yönetimi altında emniyet güçlerinin başında olduğu ve 27 kişinin yargısız infazına sebebiyet verdiği belirtildi.

Anadolu Ajansı

Kaynak : Anadolu Ajansı
Depremzedelere milletvekilleri ne kadar bağış yapacak?
Evde mantı yapanların ödeyecekleri primler belli oldu
Güne başlarken bunları bilmelisin!
Devlet vergilerin 3 katını harcadı
Depremzede anne istedi, Erdoğan anında aradı!
60 bin lira geri ödemesiz kredi imkanı
Darbeci Sisi'den Müslümanlara skandal yasak
Suriyeli Osman'a Türk vatandaşlığı
Gemlik’te ilk kazma mayısta

Benzer Haberler