Emekli kadın, çocuğunun hak sahibi değildir

Emekli kadın, çocuğunun hak sahibi değildir

Tarih :
Emekli kadın, çocuğunun hak sahibi değildir
Soru: Merhum oğlumun vefatından sonra SGK’ya ‘ölüm toptan ödemesi’ için müracaat ettim. Emekli Sandığı emeklisiyim. Eşim SSK’lı, rahmetli oğlum SSK’lı. Dul maaşı almaktayım. Ben devletin değil, oğlumun ödediği primlerini talep ettim. 6442 gün prim ödemesi var. ? Aliye KARAALİ

Cevap: Vefat edenin sigortalılık durumu hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmasına imkân vermiyorsa, ödediği prim hak sahiplerine ‘ölüm toptan ödemesi’ adı altında iade edilmektedir. Oğlunuzun prim ödemesi hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanmasına yeterli. Şayet hak sahipleri olsaydı, hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacaktı.

Oğlunuzun hak sahibi eş ve çocukları yok. Siz de emekli olduğunuzdan hak sahibi değilsiniz. Dolayısıyla oğlunuzun aylık bağlanacak hak sahibi bulunmuyor. Ödediği prim gün sayısı da ‘ölüm toptan ödemesi’ne konu edilemiyor. Sonuç olarak oğlunuzun ödediği primi iade olarak almanız yasal olarak mümkün değil.

BORÇLANMA EMEKLİLİK TARİHİNİZİ DEĞİŞTİRMEZ

SORU: SSK giriş tarihim 1 Ağustos 1997. 4900 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? 1999-2001 arasında askerlik yaptım. ? Recai AY

CEVAP: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. Doğum tarihinizi bildirmemişsiniz. 1000 gün daha prim ödeyerek priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Askerliğiniz sigorta başlangıç tarihinden sonra olduğundan, borçlanma emekli olma şartlarınızı değiştirmez. Ancak priminizi artırır.

SÜPER EMEKLİLERE YAPILAN HAKSIZLIĞIN GİDERİLMESİ İÇİN YASA ÇIKMASI LAZIM

Soru: 20 yıllık süper emekli SSK emeklisiyim. Buna girişte nasıl avantajlar vadedildiği ve alınan avans hatırlardadır. Bu konudaki haksızlık ne zaman düzeltilecek? ? Dr. Güngör EREN

Cevap: Süper emekliler maalesef mağdur edildi. Süper emekliye yapılanın hiçbir hukuk devletinde örneği yoktur. Kaç hükümet, kaç bakan değişmesine karşın bu konuya el atılmadı. Sonuç olarak, siyasi otorite ne zaman isterse süper emeklilere yapılan haksızlık o zaman giderilebilir. Çünkü haksızlığın giderilmesi için yasal bir düzenleme yapılması gerekiyor.

1300 GÜN DAHA PRİM ÖDEYİP 25 YILI DOLDURACAKSINIZ

SORU: 5 Haziran 1971 doğumluyum. SSK başlangıcım 14 Temmuz 2006. 3200 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim? ? Şenol ŞEN

CEVAP: Emekli olmak için; 7000 gün prim ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 3800 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

Ayrıca 1300 gün daha prim ödeyerek priminizi 4500 güne tamamlamanız şartıyla 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 14 Temmuz 2031’de emekli olmanız da mümkün (25 yıl sigortalılık süresi, 4500 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabi olarak).

YABANCI UYRUKLU BAĞKURLU EMEKLİ OLABİLİR Mİ?

Soru: Azerbaycan vatandaşıyım. Türkiye’de kendime ait işyerim var. Sigortalı olarak her ay Bağkur’a prim yatırıyorum. Türkiye’de bu sigortadan faydalanabilir miyim? İlerde emekli olabilir miyim? ? Elçin ELİZADE

Cevap: Bağkur sigortalısı olup primlerinizi düzenli ödediğiniz sürece kısa ve uzun vadeli sigorta kollarından yapılan yardımlardan yararlanırsınız.

Örneğin; sağlık yardımı alır, maluliyet durumunuzda malul aylığı bağlanır, vefatınız halinde eş ve hak sahibi çocuklarınıza ölüm aylığı bağlanır. Aranan prim ve yaş şartını sağladığınızda emekli aylığı bağlanır.


Ekrem Sarısu

Kaynak : Posta

Benzer Haberler