Anasayfa » Medya Haberleri » Memuriyetle ilgili kritik düzenleme! Kalıcı hale gelecek...

Memuriyetle ilgili kritik düzenleme! Kalıcı hale gelecek...

Memuriyetle ilgili kritik düzenleme! Kalıcı hale gelecek...

AYM’nin güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uygulamasına ilişkin iptal kararının ardından hükümetin “uygulamada doğan boşluğu gidermek” gerekçesiyle bir taslak metin hazırlandığı öne sürüldü. Yeni düzenleme ile OHAL döneminde getirilen uygulama kalıcılaştırılmak isteniyor.

Tarih :
Memuriyetle ilgili kritik düzenleme! Kalıcı hale gelecek...

BirGün’de yer alan taslak metne göre ilk defa veya yeniden kamu hizmeti ve görevlerine atanacakların tümü hakkında MİT, emniyet ve mahalli mülki idari amirlikleri güvenlik soruşturması yapacak. Bu birimler, veri güvenliğine ilişkin mevzuatta gösterilen önlemleri alacak. Bu kapsamda elde edilen veriler, ‘yalnızca amacına yönelik olarak’ işlenebilecek, aktarılabilecek. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması işlem tamamlandıktan iki yıl sonra silinecek.

Taslakta, AYM’nin kanunilik şartını yerine getirmek için “Güvenlik soruşturması ve/ veya arşiv araştırması yapılmış olmak” cümlesi, “ 26.10.1994 tarihli 4045 Sayılı kanuna göre güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” olarak düzenlendi.

Taslağa göre, ayrıca “kamu hizmetinin etkin sağlıklı bir biçimde yürütülmesi” amacıyla atanacakların “sadakat, tarafsızlık-devlete bağlılık, davranış ve işbirliği, yurt dışında davranış” gibi güvenlikle ilgisi olmayan kurallara uyma şartı aranacak.

 

Kaynak : SGK Rehberi
Uzmanlardan banka uyarısı: 'Ödemeyin, kanunsuzdur'
Telefonuna gelen linki tıkladı, bankadaki parasından oldu
Erdoğan talimat verdi: Konu artık uzatılmasın
Aydın Arya Turistik Geçici 2 İşçi Alacak
Konya Cihanbeyli SYDV Geçici 2 İşçi Alacak
Şanlıurfa Halfeti SYDV Geçici 1 İşçi Alacak
115 üründe gümrük vergisine düzenleme
Erciyes Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı

Benzer Haberler