Emekli için yeni zam önerisi! Seyyanen artış...

Emekli için yeni zam önerisi! Seyyanen artış...

Emekliye seyyanen artış

Tarih :
Emekli için yeni zam önerisi! Seyyanen artış...

TÜED’den emekliler için yeni zam sistemi önerisi geldi: TÜFE sistemi bırakılsın, 6 aylık zamlar seyyanen yapılsın. SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl ocak ve temmuzda bir önceki 6 aylık enflasyon (TÜFE) oranında zam alıyor.

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranında enflasyon belirleyici olurken, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) hesaplamada yeni bir sistem önerdi. TÜED Başkanı Kazım Ergün, enflasyona endeksli zam sisteminin bırakılıp seyyanen artış yöntemine geçilmesini istedi. Mevcut sistemde, SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl ocak ve temmuzda bir önceki 6 aylık enflasyon (TÜFE) oranında zam alıyor.

Emekliler için uygulanmakta olan TÜFE’ye endeksli bu sistemin beklentileri karşılamadığını söyleyen Ergün, şöyle konuştu: “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmiş 418 madde ve 895 çeşidi kapsayan enflasyon sepeti hesaplamaları, emeklinin yaşamakta olduğu ekonomik gerçekliklerin çok uzağındadır, emekli ailesinin harcama kalıplarına uymamaktadır. Emekli, yaşı gereği değişen ihtiyaçlarını esas alan harcama kalıplarıyla oluşturulmuş, yeni bir sisteme ihtiyaç duymaktadır. Emekli aylıklarındaki 6’şar aylık artışların, gelir adaletini gözetecek şekilde seyyanen yapılmasını istiyoruz.”

Kaynak:Güneş

Kaynak : SGK Rehberi
Köye inen aç kurtlar ineği telef etti
Krizi fırsata çevirdiler, ihracat yüzde 45 arttı
Meclis üyesinin paylaştığı fotoğrafa korona cezası
Trafik sigortası yaptıracaklar dikkat!
26 Mayıs 2020'den önemli gündem başlıkları
MEB, özel kurslar sınav ücretleri belli oldu!
Bayram şekeri için ağlayan miniğin yüzünü, başkan güldürdü
Banka hesaplarında para birikiyor

Benzer Haberler