Anasayfa » Medya Haberleri » 17 bin 'çeyiz hesabında' 80 milyon birikti!

17 bin 'çeyiz hesabında' 80 milyon birikti!

17 bin 'çeyiz hesabında' 80 milyon birikti!

Devletin genç çiftlere destek amacıyla oluşturduğu çeyiz hesabının ilk rakamları belli oldu. Buna göre, 17 bin kişinin çeyiz hesabında 80 milyon TL mevduatı birikti

Tarih :
17 bin 'çeyiz hesabında' 80 milyon birikti!

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2020 bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alındı.

Bakan Selçuk bir soru üzerine, çeyiz hesabı sonuçlarını milletvekillerine açıkladı. İşte Selçuk'un konuyla ilgili açıklaması.

"Yine, dinamik nüfus yapımızın korunması ve evliliğin teşvik edilmesi amacıyla “Çeyiz Hesabı” uygulamasına devam etmekteyiz. 2019 yılında yapılan kanun değişikliği ile azami devlet katkısını 7.500 liradan 9 bin liraya çıkardık ve 2019 Eylül ayı sonu itibarıyla Çeyiz Hesabı’nda 17 bin kişinin 80 milyon lirayı aşkın mevduatı bulunmaktadır."

ÇEYİZ HESABI NEDİR VE KİMLER YARARLANIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının faizsiz ya da düşük faizli evlilik kredisi veya ihtiyacı olanlara evlilik yardımı gibi bir uygulaması bulunmamaktadır.

Ancak, kamuoyunda Çeyiz Hesabı olarak bilinen “Çeyiz Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik” 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin Ek 2. maddesi kapsamında hazırlanmış, 16.12.2015 tarihli ve 29564 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanmıştır. 18.04.2016 tarihi itibariyle bankalar ilk başvuruları almaya başlamıştır. Katılımcının Devlet katkısına hak kazanması için;

Türk vatandaşı olması veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamına girmesi,

Yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açması (18 yaşından küçükler adına veli veya yasal vasi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.)

Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması,

27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması gerekir.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler