Anasayfa » Medya Haberleri » Yusuf Kaplan: AK Parti iktidarı bu konuda başarısız

Yusuf Kaplan: AK Parti iktidarı bu konuda başarısız

Yusuf Kaplan: AK Parti iktidarı bu konuda başarısız

Yusuf Kaplan: AK Parti iktidarı bu konuda başarısız

Tarih :
Yusuf Kaplan: AK Parti iktidarı bu konuda başarısız

Yusuf Kaplan'dan dikkat çeken sözler: 17 yıllık AK Parti iktidarı bu konuda başarısız

Yazar Yusuf Kaplan, katıldığı televizyon bir programında 17 yıllık AK Parti iktidarının lobi konusunda başarısız olduğunu söyledi.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Dr. Yusuf Kaplan, Habertürk televizyonunda yayınlanan “Nedir Ne Değildir?” programında, Türkiye’nin yurt dışında lobi oluşturmak konusunda gerekli bir başarıyı gösteremediğini söyledi.

Türkiye'nin lobicilik konusundan bir fiyasko yaşadığını belirten Kaplan “17 yıllık yönetimin başarısız olduğunu düşünüyorum” dedi.

"Lobi denildiğinde Yahudilerin uygulamaları akıllara gelmemeli"

'Lobi'den kasıt Yahudileri veya birtakım güç odaklarını kullanılması olarak anlaşılmaması gerektiğini vurgulayan Kaplan, daha uzun soluklu, kalıcı, köklü adımların atılması olduğunun altını çizerek, geçen yıllarda farklı dünya görüşlerine sahip aydınlarla birlikte hayata geçirilen “Doğu Konferansları” uygulamasını hatırlattı ve “ondan iyi lobi faaliyeti olmaz” dedi.

Lobicilik üzerinden 'Doğu Konferansları' konusuna ilişkin açıklama yapan Kaplan, şu ifadeleri kullandı:

“Siz, Türkiye’nin bütün entelektüellerini, soldan, sağdan, bütün İslâmî kesimlerden bütün entelektüellerini, birinci sınıf entelektüellerini alıyorsunuz, götürüyorsunuz. Mısır’a götürüyorsunuz, Suriye’ye götürüyorsunuz, Balkanlara götürüyorsunuz… Birbirlerine karşı sahip oldukları bütün ön yargıları yıkıyor insanlar, birbirlerini yakından tanıyor falan filan…”

"Avrupa'da lobicilik olarak güçlenemedik"
Lobi faaliyetleri üzerinde “Biz, zaaflarımızı kaşımak yerine, erdemlerimizi çoğaltmak zorundayız” diyen Kaplan, Avrupa’da 1960’lardan itibaren bir Türkiye diasporası olduğuna işaret etti.

Avrupa'daki insan kaynağı üzerinden lobi ve diaspora olarak Türkiye'nin güçlü bir yapılanma kuramadığını ifade eden Kaplan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Avrupa’daki diasporayı biz, siyasî güç olarak çok düşünemedik, ekonomik güç olarak düşündük. Yani orayı bir şekilde, holdingler falan üzerinden… Asıl, entelektüel güç olarak düşünmek zorundaydık. Ben, onu bekliyordum aslında; yani Türkiye’yi yöneten insanlardan, başta rahmetli Erbakan Hoca olmak üzere; çünkü bir kadro vardı. Ciddi bir kadro… Maalesef orada (Avrupa’da) entelektüel bir hareketliliğin, canlılığın, birikimin, dinamizmin oluşması söz konusu olmadı. Yani 50 yıllık, yarım asırlık bir diaspora var. Bu yarım asra gerçekten biz hazırlıklı gitseydik, planlı gitseydik; yani geleceği kuracak şekilde birtakım projelerle gitmiş olsaydık, bugün meselâ HDP’nin acayip entelijansiyası var. Almanya’da müthiş bir entelijansiyası var, Fransa’da müthiş bir entelijansiyası var. Biz, burada havanda su dövüyoruz. Ha bire şikâyet edip duruyoruz. Yahu biz, devlet olarak nasıl bunu yapamadık da bir örgüt yaptı da bunu başarabildi? Tamam, işte İngiltere’si destekliyor, Almanya’sı destekliyor bilmem ne, falan filan…”

"Çin 5 bin yıllık medeniyetini bitirdi"
Diğer taraftan kültür diplomasisinin, soft diplomasinin basit bir şey olmadığını belirten Kaplan, Avrupa’nın bir karikatürü durumundaki Amerika’nın tükenmekte olduğunu, Çin üzerinden kapitalizmin yeniden üretilmeye çalışıldığını, Çin’in de kapitalistleşerek 5 bin yıllık medeniyet tecrübesini bitirdiğini ifade etti.

“Yani dünyaya bir şey söyleyecek biziz” diyen Kaplan, Türkiye’nin ancak kendini entelektüel olarak hazırlayarak toparlanabileceğini dile getirdi.

Kaynak : Yeni Akit

Benzer Haberler