Anasayfa » Medya Haberleri » Türkiye’ye şoke eden suçlama

Türkiye’ye şoke eden suçlama

Türkiye’ye şoke eden suçlama

Türkiye’ye şoke eden suçlama

Tarih :
Türkiye’ye şoke eden suçlama

Birleşmiş Milletler (BM) uzmanları, Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) Libya'ya yönelik 2011'de koyulan ambargoyu "düzenli olarak ve açık şekilde" ihlâl etmekle suçladı.

85 sayfalık belge ile fotoğraf, harita ve Libya’ya deniz yoluyla ulaştırılan kargoların yük senetlerini içeren 300 sayfalık ekler, bu ayın sonunda BM Günvelik Konseyi’nin 15 üyesi tarafından gerçekleştirilecek bir tartışmanın konusu olacak.

Fransız AFP haber ajansının aktardığı rapora göre; üç ülke düzenli şekilde ve bazen açıktan, ambargo altındaki Libya’ya silah tedariki sağladı.

BM raporu, Fayiz el Serrac hükümetine destek veren Türkiye’nin, zırhlı araçlardan insansız hava araçlarına kadar çeşitli askeri teçhizat sağladığını iddia etti.

Ürdün ise geçen nisan ayında Libya’nın başkenti Trablus’a saldırı emri veren General Halife Hafter’e bağlı birlikleri eğitmekle suçlandı.

Bir başka Hafter destekçisi BAE’nin ise Hafter kuvvetleri adına saldırı uçağı kullandığı öne sürülüyor.

BAE’nin ayrıca, 2 Temmuz’da Trablus’ta bir göçmen kampına gerçekleştirilen ve yaklaşık 50 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya dahil olduğundan şüpheleniliyor.

29 Ekim’de BM Güvenlik Konseyi üyelerine sunulan uzman raporunda, “Savaşan her iki tarafın da silah, askeri teçhizat ve teknik destek aldığı ve Libyalı olmayan savaşçıların silahlarla ilgili yaptırımlara uymadığı” ifadelerine yer verildi.

Kaynak : Sözcu
Bugün başlıyor! O isimler ifade verecek
Küçük kıza ağabeyinin yaptıkları kan dondurdu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’de
Eşini kıskandı, güzellik merkezini silahla bastı: 1 ölü
Tablo bu!
Doktor kadroları parayla mı satılıyor? Kadro pazarı mı oluştu?
13 Kasım 2019'dan önemli gündem başlıkları
Öğretmenlere hızlı trende yüzde 50 indirim
‘İnek duası’na iki yıl sonra beraat kararı

Benzer Haberler