Anasayfa » Taşeron » Hak-İş KİT Çalışanlarıyla buluştu..

Hak-İş KİT Çalışanlarıyla buluştu..

Hak-İş KİT Çalışanlarıyla buluştu..

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, 2 Kasım 2019 tarihinde Ankara 2 No’lu Şube Başkanlığımız tarafından düzenlenen, Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT) çalışanların sorun ve taleplerinin istişare edildiği toplantıya katıldı. Toplantıda, 696 sayılı KHK ile 850 bin arkadaşımız kamuda kadro aldı. 70 bin arkadaşımız dışarda kaldı. Kadro kapsamı dışında kalan tüm taşeron emekçinin kadroya alınması yönündeki mücadelemizi kararlılıkla devam ettiriyoruz.

Tarih :
Hak-İş KİT Çalışanlarıyla buluştu..

HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Av. Hüseyin Öz, 2 Kasım 2019 tarihinde Ankara 2 No’lu Şube Başkanlığımız tarafından düzenlenen, Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde (KİT) çalışanların sorun ve taleplerinin istişare edildiği toplantıya katıldı.

Taşeron mücadelesinin büyük zorluklar içerisinde yürütüldüğünü hatırlatan Öz, Gelişmekte olan ülkelerin tümünde olduğu gibi ülkemizde de sorunlar var. 2007 yılı içerisinde taşeronda çalışan 100 binlerce arkadaşımızın dernekler çatısı altında birleştiğini ve sonuç alamadığını gördük, bu alanda çalışma başlattık. İlk toplu iş sözleşmesini de Ordu’da gerçekleştirdik. Ardından Aydın’da örgütlenme çalışması yaptık ve Avrupa Birliği’nin uygulamalarını burada gerçekleştirdik. Burada sendika çatısı altında örgütlenen arkadaşlarımız sendikalı olarak işverenler tarafından muhatap alınmaya başlandı” dedi

Sendikamız ve Konfederasyonumuzun organizasyonuyla 2013 yılında saha araştırması yapıldığını hatırlatan Öz, “Bu saha araştırmasından bazı sonuçlar çıktı. İşçi arkadaşlarımızın genel talepleri, güvenceli çalışmak, ücretlerim zamanında ödenmesi, insan muamelesi görmek, güvenli iş ortamında çalışmak ve ne iş yaptığımı bilmek istiyorum oldu. Bunun üzerine 7 bin arkadaşımızla Ankara’da bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantımızın 2 teması vardı. Birincisi “Hakkın bize emanet” ikincisi “Sendika seni korur.” Arkadaşlarımız o güne kadar haklarını farklı yerlerde arıyorlardı. Hak aradıkları yerlerde sahada vaatler vardı ancak çözüm noktasında hiçbir şey yoktu” diye konuştu.

Emekçilerin sendikaya üye olmaktan çekindiklerini belirten Öz, “2014 yılında yasa çıkmadan bazı arkadaşlarımız öncülük ederek sendikaya üye oldu. Biz bütün emekçilere haklarınıza kavuşmak istiyorsanız, emeklerinizin zayi olmasını istemiyorsanız sendikalarımızın çatısı altında toplanınız dedik. Çalışma Bakanlığı bünyesinde 2 yıldan fazla hazırlık çalışmalarını düzenlediğimiz taşeronla ilgili düzenlemeler Haziran 2014’te Meclis’e sevk edildi. Toplu sözleşme düzenlemelerinin ilk ayağını oluşturan 6552 sayılı kanun düzenlemesi Meclis’e geldi. Biz o taslağın hazırlanması için Meclis çalışmalarına büyük katkı sağladık” dedi.

Eylül 2014’te kanunun Meclis’ten çıktığını hatırlatan Öz, “Biz o kanunla birlikte şu 4 temel konuda hakka sahip olduk: Çalışanların ücretleri garanti altına alındı. Çalışanlarımızın ücretleri asıl işverenin sorumluluğu altına alındı. İşçi kardeşlerimizin yıllık izinleriyle ilgili temel düzenleme yapıldı. İzin haklarını kullanma hakkı kazandı. İzinlerle ilgili mağduriyet kalktı. Kıdem sorunu çözüldü. Her bir arkadaşımız emeklilik veya farklı bir sebeple işten ayrıldığı zaman 365 günü doldurmadığı için kıdem tazminatı alınamıyordu. Ancak bundan sonra arkadaşlarımızın tazminat hakları kamu kurumlarının sorumluluğu altında alındı. İlk defa kamu ihale sözleşmeleri kanunu içerisine TİS imzalandığında sözleşmeden doğan farkların fiyat farkı olarak asıl işveren tarafından işçilere ödenmesinin yolunu açan düzenlemeyi gerçekleştirdik” şeklinde konuştu. Öz, “Taşeron problemini her fırsatta Sayın Cumhurbaşkanımıza ifade ettik ve örgütlenme çalışmalarımıza devam ettik. Çalışanların nerede çalışırsa çalışsın onların haklarının alınması için yola çıktık ve bu yolculuğumuz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Diğer konfederasyonların bu süreçte yer almadığını hatırlatan Öz, “Zor bir süreç ve çalışma yürüttük. Biz, taşeron arkadaşlarımıza defalarca gittik, anlattık, Bakanlıklarla defalarca görüştük. Ama tüm baskıları aştık. TİS süreçlerine kadar geldik. Arkadaşlarımızın kamunun işçisi olmasını istedik ve ciddi bir mücadele verdik. Bazı sorunlar birkaç işyerinde halen devam ediyor, biz bu sorunların çözülmesi için de çalışmalarımıza devam ediyoruz. 696 sayılı KHK ile 850 bin arkadaşımız kamuda kadro aldı. 70 bin arkadaşımız dışarda kaldı. Kadro kapsamı dışında kalan tüm taşeron emekçinin kadroya alınması yönündeki mücadelemizi kararlılıkla devam ettiriyoruz. Biz haktan, hukuktan ve adaletten yana olmalıyız. Biz Şubelerimiz, Genel Merkezimiz ile sizin iyiliğiniz için buradayız” dedi.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler