Anasayfa » Medya Haberleri » YÖK'ten, 14 programdaki özel yetenek sınavıyla ilgili yeni karar

YÖK'ten, 14 programdaki özel yetenek sınavıyla ilgili yeni karar

YÖK'ten, 14 programdaki özel yetenek sınavıyla ilgili yeni karar

YÖK: 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılması 1 yıl ertelendi

Tarih :
YÖK'ten, 14 programdaki özel yetenek sınavıyla ilgili yeni karar
YÖK: 14 programda özel yetenek sınavının kaldırılması 1 yıl ertelendi
Memurlar.net'te geçen hafta yer alan haberde, YÖK'ün, üniversiteye girişte bugüne kadar özel yetenek sınavıyla öğrenci alan 14 programla ilgili yeni kararına yer verilmişti. Söz konusu kararda, 14 programa özel yetenek sınavıyla değil merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alınmasına karar verilmiş, bu karar tepki toplamıştı.
YÖK'ten yapılan bilgilendirmeye göre, üniversitelerdeki 128 programa özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alınmakta olup bunlardan 14 programa bazı üniversitelerce merkezi yerleştirme sınavı, diğer bazı üniversitelerce ise özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul ediliyordu.
12 Ekim 2019: 14 bölüm, özel yetenek sınavı kapsamından çıkarıldı
Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz günlerde hem merkezi yerleştirme hem özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılan bu 14 programa, 2020 yılından itibaren öğrenci alımının sadece merkezi yerleştirme sınavı sonucuyla yapılmasına ilişkin karar alınmış ve üniversitelere bildirilmişti.
- Öğrencilerin ve velilerin talepleri dikkate alındı

Konuya ilişkin öğrencilerin ve öğrenci velilerinin, 2020 için hazırlıklarını geçen seneye göre yaptıkları gerekçesiyle söz konusu kararın gözden geçirilmesine yönelik görüş, öneri ve talepleri dikkate alınarak kararın uygulanmasının, bir yıl ertelenmek suretiyle 2021 yılından itibaren başlatılması konusu Yükseköğretim Kurulunda görüşülerek karara bağlandı.
16 Ekim 2019: YÖK, memurlar.net'te yer alan, 14 bölümle ilgili haberi doğruladı
YÖK'ün bilgilendirmesinde, "Bu vesile ile Yükseköğretim Kurulunun, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal adalet kavramlarına özel önem verdiğinin altını bir defa daha çizmek isteriz." değerlendirmesi yapıldı.
- 14 program hangileri
YÖK Genel Kurulu'nun söz konusu kararının uygulanacağı 14 program şöyle:
"Çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı."
YÖK'ün aldığı yeni karara göre, 2020 YKS'de bu 14 programı tercih edecek öğrenciler hem merkezi sınava hem de özel yetenek sınavına girecekler.

Kaynak : Memurlar.Net

Benzer Haberler