Anasayfa » Medya Haberleri » Sgkrehberi Kulis/ Kamuda 'sözlü talimat' dönemi!

Sgkrehberi Kulis/ Kamuda 'sözlü talimat' dönemi!

Sgkrehberi Kulis/ Kamuda 'sözlü talimat' dönemi!

Cumhurbaşkanlığı sisteminde bir çok bakanın parlemento dışından atanması kamuda yeni bir uygulamanın önünü açtı. Bürokratlar arasında, 'sözlü talimat dönemi' olarak nitelendirilen bu uygulama çerçevesinde, bakanlar daha çok 'yazılı' talimat yerine 'sözlü' talimat sistemini kullanmaya başladı. Bu yöntem dışarıdan atanan bakanların ileride 'yargılanmaktan' kurtulmanın formülü olarak gördüğü dile getiriliyor.

Tarih :
Sgkrehberi Kulis/ Kamuda 'sözlü talimat' dönemi!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, yeni sistem ile ilgili aksayan yönler mercek altına alındı. Bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı tarafından görevlendirilen denetim elamanları, kamu bazında aksayan yönleri tespit ettiler.

Bu incelemeler sırasında kamunun işleyişine ilişkin ilginç bilgi ve bulgulara da ulaşıldı.

Bunların başında ise kabineye dışardan atanan bakanların, kamuda daha çok sözlü talimat sistemini kullanması oldu.

Geçmiş dönemlerde, bakanlıklardaki iş ve işlemler daha çok 'yazılı talimatlar' üzerine gerçekleştirilirdi.

Ancak son dönemde, bir çok işlemde 'yazılı talimat' yerine sözlü talimat ile iş yapıldığı görüldü.

Konuyla ilgili idiaları mercek altına alan yeni sistemi inceleyen denetim elamanları ise, dışardan atanan bakanların ve bakan yardımcılarının görevlerinin bitmesinden sonra yargılama işlemleri ile karşı karıya kalmamak için daha çok sözlü talimat sistemini kullandığını belirledi.

Yeni sistemle ilgili yapılan raporlarda, sözlü talimat sistemi içinde ayrı bir bölüm açılması bekleniyor. Özellikle genel müdür ve aşağı unvanlı bürokratların yazılı talimat istemeleri halinde görevden alınma riski ile karşılaşmamak için çaresiz bir şekilde mevzuata aykırı sözlü talimata uymak zorunda kaldıkları ifade ediliyor.

İsmini vermek istemeyen genel müdür "Ya yol bul, ya yol aç ya da yoldan çekil" üçlemesiyle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Bu nedenle Ankara kulislerinde, kamuda son dönemde ortaya çıkan sözlü talimat sistemini ortadan kaldıracak formül arandığı dile getiriliyor.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler