Anasayfa » Medya Haberleri » Türkiye-ABD anlaşmasında dikkat çeken iki madde

Türkiye-ABD anlaşmasında dikkat çeken iki madde

Türkiye-ABD anlaşmasında dikkat çeken iki madde

Türkiye ile ABD arasında, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı'na yönelik görüşmelerin ardından 13 maddelik ortak açıklama yapıldı. Ortak açıklama 9. ve 10. maddeler dikkat çekti.

Tarih :
Türkiye-ABD anlaşmasında dikkat çeken iki madde

Türkiye ile ABD arasında, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Barış Pınarı Harekatı'na yönelik görüşmelerin ardından 13 maddelik ortak açıklama yapıldı. Ortak açıklama 9. ve 10. maddeler dikkat çekti.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence arasındaki görüşme ile heyetler arası görüşmenin ardından 13 maddelik ortak açıklama yapıldı.

Açıklanan 13 maddelik ortak açıklama 9. ve 10. maddeleri dikkat çekiyor. Açıklama yer alan 9. maddeye göre terör örgütü YPG'deki ağır silahlar toplanarak terör mevzileri etkisiz hale getirilecek. Diğer dikkat çeken 10. maddede de ise oluşturulan Güvenli Bölgede her iki tarafın güvenliği Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak.

İşte ortak açıklamadaki o iki madde:

9. Her iki taraf Türkiye’nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.

10. Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.

Gergin ortamı Erdoğan'ın sorusu değiştirdi!

İşte Türkiye-ABD görüşmesinin detayları

Dünyanın konuştuğu ABD ile Türkiye'nin Suriye konusundaki anlaşmasının detayları ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunmadan önce maddeleri gözden geçiren Pence son değişiklikleri yapıp Erdoğan'a sundu. Görüşmede ayrıca duygusal anlar da yaşandı. Türk tarafı harekat sırasında Türkiye'nin şehitlerini gündeme getirdi.

ABD ve Türkiye arasında Barış Pınarı Harekatı konusunda varılan anlaşmanın perde arkasındaki yaşananlar ortaya çıktı. Tarihi görüşmede Pence ve Pompeo maddeleri Erdoğan'a sunmadan son düzenlemeleri yaptı. Görüşmede ayrıca duygusal anlarda yaşandı. Türk tarafı harekat sırasında Türkiye'nin şehitlerini gündeme getirdi. Pence de Erdoğan ve Türkiye'ye başsağlığı dileklerini iletti.

Teröristlere havan topu çağrısı

ABD'li yetkilinin aktardığına göre, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 4 saatten fazla süren görüşmeler boyunca Amerikan tarafı sürekli terör örgütü PKK/YPG mensuplarıyla temas halinde kaldı. Bu temas sırasında Amerikalılar YPG'lilere tam olarak nereden çekilecekleri gibi spesifik lojistik detayları sordular. Ayrıca, ABD tarafı PKK/YPG'lere Türkiye içine yaptıkları havan topu atışlarını durdurmalarını söyledi.

Anlaşma metninde değişiklik yapıldı

ABD heyetinden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ve ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan bir gün önce Ankara'ya geldiklerinde Türkiye ile üzerinde uzlaşmak istedikleri metnin taslağını ortaya çıkarmak için Türk yetkililerle görüşmeler yaptı.

Türk tarafı ile çalışmalar sonucu ortaya çıkan metni Pence de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmeden önce gözden geçirdi. Pence ve Pompeo metin üzerinde çalıştı. Bazı değişiklikler yapıldıktan sonra metne son hali verildi.

Türk tarafı şehitleri hatırlattı

Amerikalı üst düzey yetkilinin anlattığına göre, ABD heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabulü sırasında duygusal anlar yaşandı. Heyetlerarası görüşmede Türk tarafı harekat sırasında Türkiye'nin şehitlerini gündeme getirdi. Pence de bu sırada masanın Amerikan tarafında daha önce orduda görev yapmış kişiler bulunduğunu söyleyerek, Erdoğan ve Türkiye'ye başsağlığı dileklerini iletti.

Erdoğan'ın sorusuyla ortam değişti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Barış Pınarı Operasyonu'na ara vereceğiz, bu bir ateşkes değil." açıklamasını değerlendiren ABD'li üst düzey yetkili, Çavuşoğlu'nun sözlerini Türkçe ve İngilizcedeki "anlamsal farklılıklara" bağladı. Ara vermenin ateşkes anlamına geldiğini söyleyen ABD'li yetkili, "Anlaşma ortada." dedi. Amerikalı yetkilinin verdiği bilgiye göre, ABD tarafı, Türk ve ABD heyetlerinin planlanandan uzun süren görüşmesinde anlaşmanın gerçekleşeceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir sözüyle anladı. Konuşmalar sırasında Erdoğan bir ara YPG'nin çekilmesinin ne kadar süreceğini sordu. ABD'li yetkili, heyetin bu soruyu anlaşmaya varılacağına dair bir sinyal olarak gördüğünü söyledi.

Amerikan heyeti Ankara'dan ayrıldıktan sonra Pence uçakta ABD Kongresi'nin etkili isimlerini aramaya başladı. Pence, Kongre'de aralarında Demokrat Partililerin de olduğu konuyla ilgili komitelerin başkanlarıyla görüştü. Türk ve Amerikalı heyetler arasındaki görüşmelerde ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı 9 Ekim tarihli mektubun gündeme gelip gelmediği de ABD'li yetkililere soruldu. ABD'li üst düzey yetkili mektup konusunun konuşulmadığını aktardı.

Kaynak : Türkiye

Benzer Haberler