Anasayfa » Medya Haberleri » O memurlara %50 artırımlı ücret kararı!

O memurlara %50 artırımlı ücret kararı!

O memurlara %50 artırımlı ücret kararı!

Danıştay'dan o memurlara %50 artırımlı ücret kararı!

Tarih :
O memurlara %50 artırımlı ücret kararı!

Röntgen ve Laboratuvar Çalışanları %50 Artırımlı Nöbet Ücreti Alabilecek

Acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar çalışanlarına, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun yazılı kararıyla ödenmeyen yüzde 50 artırımlı nöbet ücretleri, Sağlık-Sen'in Danıştay'a açtığı davanın kazanılmasıyla ödenmeye başlayacak.

DANIŞTAY'A DAVA AÇILDI

Sağlık-Sen'in açtığı davayla Danıştay gündemine taşınan uygulamanın geçmişi, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun 2014 yılında aldığı bir karara dayanıyor.

NÖBET ÜCRETLERİ

Kurumu’n 23.6.2014 tarih ve 869 sayılı “Nöbet Ücretleri” konulu genel yazısının “artırımlı nöbet ücreti ödenecek birimlere kısmi süre ile hizmet verenlerin nöbet ücreti” maddesine istinaden, acile hizmet veren röntgen ve laboratuvar ünitelerinde çalışanlara yüzde 50 artırımlı nöbet ücreti ödenmemeye başlamıştı. Sağlık-Sen, röntgen ve laboratuvar biriminde çalışan ve nöbet tutmak sureti ile acile hizmet veren teknisyenlere nöbet ücretlerinin yüzde 50 artırımlı ödenmemesini haksız bir uygulama olarak değerlendirerek Danıştay'a başvurmuştu. Açılan davada Sağlık-Sen'i haklı bulan Danıştay 12. Dairesi, haksızlığa zemin teşkil eden Kurum kararını iptal etti.

Durmuş: Haksızlığı Görmezden Gelemezdik

Danıştay'ın iptal kararını değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şunları söyledi: "Maalesef idare zaman zaman bu tür hatalı uygulamalar yapıyor. Bu yanlışlıktan dönülmesi için defaten uyarıda bulunduk. Maalesef yanlıştan dönülmedi, biz de Danıştay'a başvurduk. Röntgen ve laboratuvar teknisyenlerinin acile hizmet verdiğini kurum yetkilileri de çok iyi biliyor. Ama nedense göz göre göre bu tür haksız uygulamalar yapılıyor. Yüksek Mahkeme'nin verdiği karar haklı bir karardır. Bu karar hepimizin yüzünü güldürmüştür. Başta emeklerinin karşılığını alamayan ilgili sağlık çalışanı arkadaşlarımız olmak üzere herkes için hayırlı olsun."

Kaynak : SGK Rehberi
Dizel skandalı patladı! Fiyatı rekor kırdı
BDDK'nın bazı yetkileri Merkez Bankasına devrediliyor
Hüseyin bebeğin ölümünde 4 hastaneye inceleme
3600 ek gösterge verilsin, kadro açılsın!
Doktorlar 'fazla mesai' ve 'kıdem tazminatı' alabilir mi?
CHP’li belediyede 2 müdür kavga etti, silahlar çekildi
Kontrolden çıkan otomobil öğrencilerin arasına böyle daldı
Asistan doktora jiletli saldırı
Düşünce açıklamaları artık suç değil

Benzer Haberler