Anasayfa » Medya Haberleri » O ülkede felaket! Eğitime ara verildi, uyarı üstüne uyarı yapılıyor

O ülkede felaket! Eğitime ara verildi, uyarı üstüne uyarı yapılıyor

O ülkede felaket! Eğitime ara verildi, uyarı üstüne uyarı yapılıyor

Tarih :
O ülkede felaket! Eğitime ara verildi, uyarı üstüne uyarı yapılıyor
Temsilciler Meclisi Başkanı Bambang Soesatyo, yangınların kısa sürede söndürülmesi amacıyla Endonezya Orman Bakanlığına her eyalette özel ekip kurması çağrısında bulundu.

Oluşturulacak ekibin, Meteoroloji İklim ve Jeofizik Kurumu ile koordineli çalışmasının önemine işaret eden Soesatyo, Bakanlığın, yangınların yoğun olduğu öncelikli alanları harita üzerinde belirlemesi gerektiğini vurguladı.

Orman yangınlarına ilişkin yürütülen soruşturmada ise yangınları başlattıkları suçlamasıyla gözaltı sayısı 250'ye ulaşırken yangınlardan sorumlu olduğu belirtilen 52 şirketin ise faaliyeti durduruldu.

Yoğun dumandan sağlık sorunları yaşanıyor

Sumatra ve Borneo Adası'ndaki 6 eyalette yangınların oluşturduğu yoğun duman nedeniyle solunum yolu rahatsızlıkları, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikayetler artarken hava kirliliğine karşı halka maske takılması ve uzun süreli açık hava aktivitelerinden kaçınılması uyarısı yapılıyor.

Yoğun dumanın etkili olduğu bölgelerde eğitime verilen ara uzatılırken uçak seferlerinde de zaman zaman aksamalar yaşanıyor.

Bu arada, Endonezya'daki orman yangınlarının meydana getirdiği yoğun duman, başta Malezya olmak üzere Singapur, Tayland ve Filipinler gibi komşu ülkeleri olumsuz etkiliyor.

Endonezya, yeterli personel ve ekipmana sahip oluğunu belirterek Malezya ve Singapur'dan gelen yardım tekliflerini kabul etmedi.

Yangınlara, özellikle mayıs-eylül aylarında yaşanan kurak mevsimin yanı sıra çiftçilerin devletin izni olmadan arazi açma ve anız yakmak amacıyla yaktığı ateşler neden olabiliyor.

Kaynak : Milliyet
TÜBİTAK 4 İşçi Alacak
Türkiye İhracat Kredi Bankası 1 İşçi Alacak
Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
BDDK'nın bazı yetkileri Merkez Bankasına devrediliyor
Tel Abyad'ın terörden arındırılan bölgeleri tuzaklardan temizleniyor
Gümüşhane Siran Belediyesi 3 İşçi Alacak
Kamuda personel alımı sürüyor
CHP’li belediyede 2 müdür kavga etti, silahlar çekildi
Asistan doktora jiletli saldırı

Benzer Haberler