Anasayfa » Medya Haberleri » Veznedarlık kadrosuna vekalet ediyorum vekalet ücreti ödenmiyor

Veznedarlık kadrosuna vekalet ediyorum vekalet ücreti ödenmiyor

Veznedarlık kadrosuna vekalet ediyorum vekalet ücreti ödenmiyor

Tarih :
Veznedarlık kadrosuna vekalet ediyorum vekalet ücreti ödenmiyor
Soru
05/05/2018 tarihinde maliye bakanlığı kurumunda veznedarlık görevine vekaleten bakmaya başladım. derecem kademem 10/2 dir. Bu tarihten itibaren tarafıma vezne vekalet ücreti verilmeyip herhangi bir açıklama yapılmamıştır. Vekalet etmiş olduğum kadronun derecesi 4 tür. Neden vekalet ücreti alamıyorum öğrenebilir miyim? ASİLDE ARANAN ŞARTLARI TAŞIMADIĞINDAN OLABİLİR Mİ?


Cevap
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu:

"Madde 86 - Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabilir.

Bir görevin memurlar eliyle vekaleten yürütülmesi halinde aylıksız vekalet asıldır.

Aynı kurumdan ayrılmalar dolayısiyle atanan vekil memurlara vekalet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için, kurum dışından veya açıktan atananlarla kurum içinden ilkokul öğretmenliğine atanan öğretmenler ile veznedarlık görevine atananlara göreve başladıkları tarihten itibaren vekalet aylığı ödenir.

Yukarıda sayılan haller dışında, boş kadrolara ait görevler lüzum görüldüğü takdirde memurlara ücretsiz olarak vekaleten gördürülebilir.

Madde 175 - Bir göreve vekaleten atanan memurlara vekalet edilen görevin kadro derecesinin birinci kademesinin üçte biri verilir. Bulundukları yerden başka bir yerdeki bir göreve vekalet suretiyle atananlara, Harcırah Kanununun geçici görevle başka yere gönderilenlere ilişkin hükümleri uygulanır.

Ancak, kurum içinden veya diğer kurumlardan vekalet edenlere vekalet aylığı ödenebilmesi için, vekilin asilde aranan şartları taşıması zorunludur."

Veznedarlık görevine vekalet edenlere vekalet görevinin başlamasından itibaren vekalet ücreti ödeniyor. Ancak vekalet ücreti ödenmesinin şartı "vekilin asilde aranan şartları taşımasıdır".

4. dereceli kadroya atanma şartını taşımadığınızdan vekalet ücreti alamadığınızı düşünüyoruz

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler