Anasayfa » Medya Haberleri » Milyonlar bekliyordu!EYT Meclis yolunda...

Milyonlar bekliyordu!EYT Meclis yolunda...

Milyonlar bekliyordu!EYT Meclis yolunda...

Emeklilik için gün sayan milyonlarca vatandaş Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusundaki son gelişmeleri yakından takip ediyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 20 yıldan beri ilk kez hükümetin gündemine girdi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili Sosyal Politikalar Kurulu'nun yaptığı çalışma tamamlanırsa Meclis'ten yasa çıkması beklenecek.

Tarih :
Milyonlar bekliyordu!EYT Meclis yolunda...
>Emeklilik için gün sayan milyonlarca vatandaş Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusundaki son gelişmeleri yakından takip ediyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) 20 yıldan beri ilk kez hükümetin gündemine girdi; Sosyal Politikalar Kurulu çalışma başlattı.Bu çalışmalar çerçevesinde taraflarla görüşülecek ve durum teknik olarak da çalışılacak.Ne yapılabileceği noktasında analiz çalışmaları da yapılacak. 8 Eylül 1999 öncesinde işe giren SSK'lı, Bağ-Kur'lu ve Emekli Sandığı mensuplarının tamamı Emeklilikte Yaşa Takılanlar olarak nitelenen grup içinde yer alıyor.

Bu tarihten önce yaş şartı olmadan emeklilik bekleyen bu vatandaşlar 1999'da koalisyon hükümetinin çıkardığı yasa ile yaş şartı ile karşı karşıya kalmıştı.Bu sigortalılar prim ve yıl şartlarını tamamlamalarına rağmen yaşı doldurmadıkları için emekli olmaları sağlanamıyor.

Başkan Erdoğan'ın Sosyal Politikalar Kurulu üyesi Vedat Bilgin'i bu kesimle görüşmesi için görevlendirmesi ve bununla ilgili bir rapor hazırlanması EYT durumundaki vatandaşları umutlandırdı.

Ancak bu konunun çözümü için kapsamlı bir çalışma yapılması kimleri ilgilendirdiğinin tespitinin yapılması ve şartların belirlenmesi gerekiyor.

Ancak çok fazla kişinin bu konumda olması yapının değişken olması uzun bir çalışmayı da gerektiriyor.

Bu kapsamlı çalışmanın ardından konunun ayrıca Meclis gündemine gelmesi ve yasalaşması gerekiyor.

Çünkü SSK'lılar için ayrı, Bağ-Kur'lular için ayrı memurlar için ayrı çalışma yapılması gerekiyor.Şu anda bir mutfak çalışması sürerken değişik formüller üzerinde de durulduğu bilgisi geliyor.

Kaynak : Sabah
Hüseyin bebeğin ölümünde 4 hastaneye inceleme
Bakan devreye girmişti! Mahkeme yıkımı durdurdu
TÜBİTAK 4 İşçi Alacak
Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Alım İlanı
Gümüşhane Siran Belediyesi 3 İşçi Alacak
UEFA'nın en iyi 11'inde iki Türk oyuncu yer aldı
Şanlıurfa'nın sınır ilçelerinde eğitime 2 gün ara verildi
Dizel skandalı patladı! Fiyatı rekor kırdı
Bursa Burulaş1 İşçi Alacak

Benzer Haberler