Anasayfa » Medya Haberleri » Milyonlarca memur için emsal karar!

Milyonlarca memur için emsal karar!

Milyonlarca memur için emsal karar!

Milyonlarca memur için emsal karar!

Tarih :
Milyonlarca memur için emsal karar!

Danıştaydan 'memura saatlik izin verilemeyeceği' kararı

MEMURLARA DANIŞTAYDAN ÖNEMLİ KARAR

Danıştay milyonlarca memuru yakından ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Memurların gün içerisinde kullandıkları saatlik izinlerin toplanarak 8 saati bulması halinde 1 günlük yıllık izinden düşülemeyeceğine karar verdi. İşte detaylar....

KURUMUN YÖNERGESİ SAATLİK İZNİ YILLIK İZİN SAYIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu İzin Yönergesinde, “..Zorunlu hallerde, kadrolu ve geçici personele idari izin verilebilir. İdari izinlerin toplamı sekiz saati bulması halinde bir gün olarak yıllık izinden düşülür.” şeklinde getirilen düzenlemeye karşı açılan iptal davasında emsal karar çıktı.

KANUNDA BÖYLE BİR HÜKÜM YOK

Danıştay, memurlara ve geçici personele tanınan bir hak olmayan saatlik (idari) iznin, toplanarak yıllık izinden düşülmesine imkan tanıyan bir düzenlemenin bulunmadığı” gerekçesi ile, 25.02.2014 tarihli ve 295 Sayılı Olur ile yürürlüğe giren Türkiye İstatistik Kurumu İzin Yönergesinin 26. maddesinin “İdari izinlerin toplamı sekiz saati bulması halinde bir gün olarak yıllık izinden düşülür” şeklindeki ikinci cümlenin İPTALİNE karar verdi.

DANIŞTAY İPTAL ETTİ

Kararda; , “… izin kullanılabilecek hallerin Kanunda ve Bakanlar Kurulu Kararında belirtilmiş olduğu, saatlik izin düzenlemesinin sadece süt izni kullanımında söz konusu olduğu, hangi izinlerin diğer izinlerden düşülebileceğinin açıkça belirtilmiş olduğu, memurlara ve geçici personele tanınan bir hak olmayan saatlik (idari) iznin, toplanarak yıllık izinden düşülmesine imkan tanıyan bir düzenlemenin bulunmadığı” nı ifade etti.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler