Anasayfa » Medya Haberleri » Hiç bir geliri olmayanlar dikkat! İşte devletin destekleri...

Hiç bir geliri olmayanlar dikkat! İşte devletin destekleri...

Hiç bir geliri olmayanlar dikkat! İşte devletin destekleri...

65 yaş üzerindekilere her ay 601 lira maaş ödeyen devlet, bakıma muhtaç olan yaşlının bakıcısına da 1.305 lira yardımda bulunuyor.

Tarih :
Hiç bir geliri olmayanlar dikkat! İşte devletin destekleri...
Hiçbir sosyal güvencesi, kimsesi olmayan ve aylık geliri düşük olanlara, devlet ‘65 yaş aylığı (2.022 aylığı) adı altında maaş bağlıyor. Mevcut durumda 650 bin vatandaş bu haktan yararlanıyor. 601 lira olan 65 yaş aylığını alabilmek için 3 şart bulunuyor: ‘Yaş’, ‘gelir’ ve ‘sosyal güvence’.

ŞARTLAR NELER?

Şartlardan ilki, 65 yaşını doldurmuş olmak. İkincisi hiçbir sosyal güvencenin bulunmaması. Yani emekli olan, SGK’dan dul veya yetim aylığı alan, bir işte çalışanlar 65 yaş aylığı alamıyor. Bunun yanında, nafaka alan kişiler de 65 yaş aylığından yararlanamıyor.

DAHA ÇOK KİŞİYE HAK

65 yaş aylığı bağlanacak kişinin, sadece kendisiyle eşinin geliri dikkate alınıyor. Kişi başına düşen aylık gelir şartı 607 lira. Yani 65 yaş ve üzeri vatandaşların, kendisiyle varsa eşinin geliri 607 lirayı aşmıyor ve başka da geliri bulunmuyorsa maaş bağlatıp her ay 601 lira ödeme alabilir. Başvuru kaymakamlıklardaki ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılıyor. Başvuru bir ay içinde sonuçlandırılıyor.

BAŞVURU NEREYE?

Muhtaç yaşlının bakımını üstlenen akrabalarına ise evde bakım maaşı ödeniyor. Bakım parası 1.305 lira. Bu maaş için engelli kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki ‘Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya varsa ‘ilçe müdürlüklerine’ başvuru yapılıyor. Bakım maaşında kişi başına gelir şartı 1.219 lira.
Kaynak : Star Gazetesi
KKTC belediye başkanlarından Barış Pınarı Harekatı'na destek
Kontrolden çıkan otomobil öğrencilerin arasına böyle daldı
Tüm çalışanları ilgilendiriyor! Yıllık izin parasını alabilirsiniz
Afyon'da tur otobüsü devrildi: 1 ölü, 30 yaralı
BTP Genel Başkanı Haydar Baş'a hapis cezası
İstanbul Estur 4 İşçi Alacak
CHP’li belediyede 2 müdür kavga etti, silahlar çekildi
Doktorlar 'fazla mesai' ve 'kıdem tazminatı' alabilir mi?

Benzer Haberler