Engelli yakını olan işçilere haftada 8 saat izin

Engelli yakını olan işçilere haftada 8 saat izin

Engelli yakını olan işçilere haftada 8 saat izin

Tarih :
Engelli yakını olan işçilere haftada 8 saat izin

Türk Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan ve engelli yakını olanlara haftada sekiz saat izin hakkı verildi. Böylece çalışanlar engelli yakını için haftada bir gün izin kullanabilecek. Aydınlık'a konuşan Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bozal, diğer sendikaların da hayata geçirmesi için çağrı yaptı.

TSK'da görev alan kamu çalışanları, toplu iş sözleşmesiyle, engelli yakınları için önemli bir kazanım elde edildi. Buna göre; TSK'da çalışan ve bakıma muhtaç engelli yakını olanların izin haklarında yeni bir düzenleme yapıldı. Çalışanların bakmakla yükümlü oldukları engelli yakınları için haftada 8 saatlik izin hakkı getirildi. Daha önceki toplusözleşmelerde engelli ya da ağır engelli çalışanlarla ilgili bir madde toplu iş sömzleşmesinde yer almamıştı.

Aydınlık Gazetesinde yer alan habere göre; TSK'ya ait işyerlerinde örgütlü Türk Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, konuya ilişkin şunları kaydetti: "Bizim günlük çalışmamız 7 buçuk, 8 buçuk saat. Eğer orada çalışan ağır engelli yakını olan üyemiz 7 buçuk saatse 7 buçuk, 8 buçuk ise 8 buçuk saat izin kullanacak. Haftada bir gün bizim yazdığımızla bağlantılı olarak izin kullanacak. Bu kazanımın diğer kamu çalışanları için de hayata geçirilmesini istiyoruz. İnanıyorum bundan sonra tüm sendikacılar bunun üzerine giderler."

AĞIR ENGELLİLERE ERKEN EMEKLİLİK

Bozal, toplusözleşmede önceki dönemlerde Ramazan ayında oruç tutanlara yemek yardımı yapıldığını söyledi. Bunun bu dönem kaldırılarak, yılda bir kere 30 günü aşmamak suretiyle oruç tutanlar olarak değiştirildiğini söyledi.

Öte yandan Bozal, ağır engelli yakını olanların erken emekliliği için de hükümete çağrı yaptı: "Siyasi iktidardan beklentimiz engelli ve ağır engelli yakınları için emeklilik şartlarını kolaylaştırmak"

Kaynak : SGK Rehberi
Yeni Şafak yazarından sarsıcı darbe iddiası! 'Kemalistlerden gelecek'
İstihbarat aracıyla kopya çektiler
Yargıtay: ‘Taşeron işçi’nin tazminatı kamuyu da bağlar
Nazlı Ilıcak sessizliğini bozdu
Yurt içi piyasalar yeni haftada Merkez Bankası'na odaklandı
Gençlik Merkezlerine standart getiriliyor.
O cezalara % 22.58 zam geldi!
İzmir'de damat dehşeti: Kayınpederi ağır yaralandı
Almanya’daki bu markette yüzde 80’e varan indirim var!

Benzer Haberler