Anasayfa » Medya Haberleri » Türk-İş Başkanı Atalay'ın 'mikrofon gafında' geçen işçiler işsiz kaldı!

Türk-İş Başkanı Atalay'ın 'mikrofon gafında' geçen işçiler işsiz kaldı!

Türk-İş Başkanı Atalay'ın 'mikrofon gafında' geçen işçiler işsiz kaldı!

Uzatma yazısının gelmemesi yüzlerce tarım işçisini mağdur etti. Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan 1.064 mevsimlik işçi uzatma yazısının gelmemesi nedeniyle işsiz kaldı.Söz konusu işçiler Türk İş Başkanı Ergün Atalay'ın mikrofon gafında da yer almıştı. Ayrıntılar şöyle:

Tarih :
Türk-İş Başkanı Atalay'ın 'mikrofon gafında' geçen işçiler işsiz kaldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan işçilerle ilgili 'uzamatma' karmaşası yaşandı.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, geçici işçilerin çalışma sürelerinin 5 Ay 29 günden 11 aya çıkarılması sözü verdi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un kamu işçileriyle yaptığı toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde mevsimlik işçiler sorununun en kısa zamanda çözüleceğini bildirdi.

Ancak farklı sendikalara bağlı olarak Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan işçilerin bir kısmına uzatma yazısı gelirken bir kısmına gelmedi. Bu nedenle Tarım İş Sendikası üyesi 1.064 işçi için uzatma yazısı gelmedi. Bu nedenle, söz konusu işçiler 1 Eylül tarihi itibariyle işsiz kaldı.

KONUYLA İLGİLİ GEÇMİŞ HABER İÇİN TIKLAYINIZ!

Tarım-İş Sendikası da, uzatma yazısı gelmediği için işsiz kalan işçilirle ilgili bir açıklama yaptı. İşte o açıklama:

"T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM bünyesinde ki yaklaşık 47 Araştırma Enstitüsünde çalışmakta olan 1064 mevsimlik tarım işçisi 5 ay 29 günlük çalışma sürelerini tamamlamış ve süre uzatımı verilmediğinden dolayı işlerine son verilmeye başlanmıştır. Yetkili sendika olan Tarım-İş Sendikasının ve ilgili bakanlığın defalarca sunulan görev sürelerinin 9 ay 29 güne çıkarılma talep yazısına T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ne yazık ki olumlu ya da olumsuz cevap vermemiş, dolayısıyla da 29 Ağustos 2019 tarihi itibariyle mevsimlik işçilerimizin işlerine son verilmiştir.
İşsiz kalacak olan işçilerimizin İŞKUR aracılığıyla iş bulmaları, ya da işsizlik maaşı almaları gibi devletimizin sağladığı imkanlardan faydalanmaları kanunen mümkün değildir. Aynı şekilde Araştırma Enstitülerinde mevsimlik işçilerin çıkarılmasına bağlı olarak yarım kalacak işlerin başkası tarafından tamamlanması söz konusu olmayacaktır. Bu durum hem ülkemiz tarımına hem de iş yerlerine maddi anlamda büyük zararlar vermektedir. Mevcut durum hakkında işçi arkadaşlarımız bilgilendirilmiş ve yetkili sendika olan Tarım-İş Sendikası olarak süre uzatımına ilişkin vizelerin ivedilikle verilmesi; iş yerlerinin, işçilerimiz ve ailelerinin mağdur edilmemesi talebimizi yineliyoruz."

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler