Anasayfa » Medya Haberleri » Memur TİS'inde ilk şok 110 bin kamu çalışanına oldu

Memur TİS'inde ilk şok 110 bin kamu çalışanına oldu

Memur TİS'inde ilk şok 110 bin kamu çalışanına oldu

Memur TİS'inde ilk şok 110 bin kişiye oldu!

Tarih :
Memur TİS'inde ilk şok 110 bin kamu çalışanına oldu

5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanmış ve hakem heyetine gidilmişti. Müzakerelerde merakla beklenen bir madde de yardımcı hizmetler sınıfında çalışan personeli ilgilendiriyordu.

UZLAŞILAMAYAN MADDEDE YER ALDILAR

Sayıları yaklaşık 110 bin olduğu tahmin edilen Yardımcı Hizmetler Sınıfı Personel Raporda GİH kadrosuna geçirilmesi teklifi uzlaşılamayan maddeler arasında 7. maddede yer aldı.

EK GÖSTERGE ALMAYAN TEK KAMU ÇALIŞANLARI

Kamuda ek gösterge almayan tek sınıf olan YHS personel bir defaya mahsus öğrenim durumlarına göre kadrolara atanmak istiyorlar. Görev tanımları da belirsiz olan YHS personeli bir gün çaycı iken diğer gün bilgi işlem biriminde görevlendirilebiliyor.

Teklifte uzlaşılamayan maddelerden 7. madde aynen şöyle oldu;

"Hizmet sınıfı değişiklileri

Madde 7- (1) Yardım Hizmetler Sınıfı kapsamındaki kamu görevlileri Genel İdari Hizmetler Sınıfında değerlendirilir.

(2) Matbaacı, teknisyen yardımcısı, aşçı, itfaiyeci, şoför, arşiv memuru, enformasyon memuru, fotoğrafçı, kameraman ve kaptan unvanında çalışan personel, güvenlikçi, kaloriferci, laborant yardımcısı, kuaför, berber ve mesleki teknik öğrenim gören diğer yardımcı hizmetler sınıfı personeli teknik hizmetler sınıfına değerlendirilir."

MÜBAŞİRLERE GİH KADROSU VERİLMİŞTİ

Adalalet Bakanlığında çalışan ve Yardımcı Hizmet Sınıfında bulunan Mübaşir kadroları, 6 Şubat 2019'da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile Genel İdari Hizmetler sınıfı kapsamına alınmıştı.

MAAŞLAR VE EMEKLİLİKTE ÖNEMLİ HAKLAR

GİH'e geçişle birlikte, mübaşirlerin ek gösterge, ek ödeme ve özel hizmet tazminatı puanlarında değişiklik olmuştu.

MASADA OLACAKLARDI

Kamu görevlilerinin güvenceli çalışmak istediğini sözlerine ekleyen Genel Başkan Ali Yalçın, "Yardımcı Hizmetler Sınıfı kapsamında görev yapan 110 bine yakın arkadaşımız bu masadan hizmet sınıflarının GİH olarak değiştirilmesini, öğrenimlerine uygun sınıf değişikliği imkânlarının gerçekleşmesi kazanımı bekliyorlar. Bu kazanım mümkün ve gerekli” şeklinde konuşmuştu.

D) TOPLU SÖZLEŞME KAPSAMINDA GÖRÜŞÜLMESİ KONUSUNDA UZLAŞILAMAYAN TEKLİFLER için Tıklayınız

İşte memurlarda komisyon raporunun tam metni! haberi için Tıklayınız

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler