Anasayfa » Medya Haberleri » Memura zam ne zaman belli olacak? İşte o tarih...

Memura zam ne zaman belli olacak? İşte o tarih...

Memura zam ne zaman belli olacak? İşte o tarih...

Memur ve emeklinin zam oranı ne zaman belli olacak?

Tarih :
Memura zam ne zaman belli olacak? İşte o tarih...

Memur ve memur emeklisinin zam oranı ne zaman belli olacak?

Memurlar ve memur emeklilleri için konfederasyon ve hükümet arasında yapılan toplu sözleşme görüşmelerinden anlaşma çıkmamıştı. Cumartesi günü başlayan 'Hakem Heyeti' süreci memur ve emekli yaklaşık 5 milyon kişinin mali, özlük ve sosyal haklarını belirleyecek.

KARAR BAĞLAYICI

Hakem heyetinin aldığı karar hem memurlar hemde hükümet için bağlayıcı nitelikte. Süreç yasa gereği 5 gün içerisinde tamamlanması gerektiğinden en geç 28 Ağustos Çarşamba günü memurların 2 yıllık süreçteki zam oranları ile mali ve sosyal hakları netleşmiş olacak. Kurul çalışmalarını daha erken tamamlayıp açıklama yapabilir.

UZLAŞILAMAYAN 74 MADDE

Memurların toplu sözleşme görüşmelerinde komisyon raporu 4 bölümden oluşmuş, raporda A,B ve C kategorilerinde yer alan konular revize, aynen devam ve yeni teklifleri açıklarken D bölümünde yer alan ve 74 maddeden oluşan tekliflerin görüşülüp görüşülemeyeceği konusunda uzlaşma sağlanamamıştı.

HAKEM KURULU SENDİKALARI DİNLİYOR

Kurul, dün Bayındır Memur-Sen, Diyanet-Sen, Toç-Bir-Sen, Enerji Bir-Sen, Eğitim-Bir-Sen ve Ulaştırma Memur-Sen'i dinledi.

Bugün ise Kültür Memur-Sen, Bem-Bir-Sen, Sağlık-Sen, Birlik Haber-Sen ve Büro Memur-Sen'i dinleyecek

HÜKÜMETİN ZAM TEKLİFİ NE OLMUŞTU?

Hükümet memura ve memur emeklisine 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için yüzde 3+3 zam teklifinde bulunmuştu. Yetkili konfederasyon Memur-Sen bu teklifi kabul etmemiş ve Hakem Kurulu'na geçen cuma günü başvurmuştu.

Memurlarda uzlaşılamayan 74 madde ortaya çıktı! haberi için Tıklayınız

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler