Anasayfa » Medya Haberleri » Dolarda uzmanlar uyarıyor! Yenisine hazır olun

Dolarda uzmanlar uyarıyor! Yenisine hazır olun

Dolarda uzmanlar uyarıyor! Yenisine hazır olun

Dolarda uzmanlar uyarıyor! Yeni dalgalanmalara hazır olun

Tarih :
Dolarda uzmanlar uyarıyor! Yenisine hazır olun

Dolarda uzmanlar uyarıyor! Yeni dalgalanmalara hazır olun

Dolar neden fırladı? Uzmanlar ne diyor? Dolar alacaklar dikkat

Uluslararası piyasalarda Dolar/TL kuru, haftanın ilk saatlerine sert bir yükselişle girdi. Dolar kuru, 5 dakika içinde yüzde 10.34'lük bir artışla 6.40 seviyelerine çıktıktan 5 dakika sonra yeniden 5,80 bandına geriledi. Peki Dolar'daki bu hareketliliğin sebebi ne? Uzmanlar yeni dalgalanmalara hazır olun uyarısı yaptı.

ABD ve Çin arasında yaşanan gerginlik Dolar/Yuan savaşına dönüştü. Dünyanın iki süper gücü arasında yaşanan savaş dün gece doları fırlattı. Dolar/TL, Asya piyasalarında gece 6.40 seviyesine yaklaşıp 5.80'e gevşedi. TL'nin sığ piyasadaki kayıpları yüzde 15'i buldu. ABD ve Çin arasında artan ticaret gerilimi ABD Başkanı Donald Trump, ABD şirketlerinin Çin'den çekilmelerini ve alternatif aramalarını istedi. Asya piyasalarında sert satışlar yaşanırken endeksler düştü ve döviz piyasalarında da dalgalanmalar yaşadı.

Yuan'da rekor düşüş Yen yükseldi

Yuan dolar karşısında yüzde 1'e yakın değer kaybederek 7.19 üzerine çıktı ve 2010 yılından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Yuanda yaşanan hareket güvenli liman arayışıyla Japon yeni (JPY) cephesini de tetikledi. Yen yükselirken, hisse senedi ve tahviller düştü.

Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü

Asya'da sığ piyasada Japon yatırımcının TL'deki stop - loss emirlerinin çalışmasıyla TL'deki uzun pozisyonları kapandı ve TL'deki kayıp derinleşti. Dolar/TL de paralel olarak, yuan ve yen kaynaklı hareketle gece 1 ila 1.30 arasında sert yükseldi ve 5.77 seviyesinden 6.3953'e kadar gelerek 2018 ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Dolar kuru ardından 5.80 seviyesine geriledi.

Stop loss ne demek?

Stop loss, bir satış işleminde anlık fiyatın üstünde belirlenen fiyat seviyesine ulaşıldığında pozisyonun otomatik kapanmasını sağlayan emirdir. Yani stop loss, yatırımcıyı daha fazla zarar etmekten kurtaran bir emir türüdür.

Uzmanlar ne diyor?

Piyasalardaki hareketlilikle ilgili uzman isimler ise sosyal medyada durum değerlendirmesi yaptı. Uluslararası Finans Enstitüsü Genel Müdürü Robin Brooks Türk Lirasının değer kaybedeceği uyarısında bulunduğunu Türkiye'nin lirayı dengelemekle büyümeyi dengelemek arasında zor bir denge kurduğunu söyledi.

UZMANLARDAN UYARI! DAHA ÇOK DALGALANACAK

Ekonomi uzmanı Uğur Gürses ''Trump-Yuan döngüsü devam ettikçe kur çok dalgalanacak. Buna hazırlıklı olmak gerekiyor'' uyarısında bulundu.

Uluslararası Finans Enstitüsü Genel Müdüründen Türkiye'ye uyarı

Brooks Türkiye’ye bir uyarı daha yaparak sabit Lira'nın daha az kredi gerektirdiğini bunun da ekonomik durgunluğa dönüş anlamına geldiğini belirtti. İstikrarlı bir büyüme için daha fazla kredi gerektiğini söyleyen Brooks bunun 2018'in ortalarında ve 2019'un ilk çeyreğinde olduğu gibi zayıflattığını bunun çok zor olduğunu dile getirdi.

Yeni dalgalanmalara hazırlıklı olun!

Ekonomist Uğur Gürses de Dolar’ın neden fırladığını dair açıklamasında Trump'ın yeni ticaret savaşı hamlesi nedeniyle kimi panik yatırımcıların TL'ye karşı dolar aldığını ve bunun kuru yukarı ittiğini söyledi. Gürses kurda yeni dalgalanmalara hazırlıklı olmak gerektiğini belirterek şu mesajları attı:

Kaynak:İnternethaber

Kaynak : SGK Rehberi
İmar kanunu resmen değişti! İşte madde madde hayatımızdaki değişiklikler
Sınav kaygısı nedeni: Çocuğun ve ailenin sınava aşırı anlam yüklemesi
Türkiye'nin Otomobili’ni çizen otizmli Mesut: Volkswagen'de çalışmayı reddetti
Babacan sinirlenince Abdullah Gül devreye girmiş
Afyonkarahisar Yuntaş 4 İşçi Alacak
Bu işleri yapanlar erken emekli olabiliyor!
Boşanmaların ardındaki acı tablo! Bu çocukların vebali kimin boynunda?
Yargıda tahliye savaşları! Adliyelerde büyük kapışma
Hasta bilgilerini paylaşan personele soruşturma
Samsun Savcısı'nın Davutoğlu ve Gül paylaşımı tepki topladı
Bağ-Kur'lular bu bilgilere artık çok rahat erişebilecek
Didem 11 gündür kayıptı! Acı haber geldi
Harekat şart oldu
Çocuk annesinin kızlık soyadını alabilecek
Tekirdağ Çerkezköy Belediyesi 45 İşçi Alacak
Güvenli internete geçiş, tek numarada toplandı
Üç özel bankadan ortak ATM hamlesi!
Gökçek'in 'çılgın kavşakları' Mansur Yavaş'ın da başına dert oldu
Milletvekili buluşmasında Erdoğan'ı kızdıran soru!
Ünlü sanatçının SGK'ya 3.5 milyon borcu çıktı!
Muğla Ulu Belediyesi Geçici 2 İşçi Alacak

Benzer Haberler