Memura emsal karar!Mevzuatta olmayan cezaya,iptal kararı...

Memura emsal karar!Mevzuatta olmayan cezaya,iptal kararı...

Kamu kurumları memurlara mevzuatta olmayan cezalar vermeye başladı. Ancak yargı, memura verilen, "yazılı olarak uyarma" cezasını, mevzuatta yer almadığına dikkat çekerek iptal etti

Tarih :
Memura emsal karar!Mevzuatta olmayan cezaya,iptal kararı...
Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, Şırnak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yapan Türk Büro-Sen üyesi memura "yazılı olarak uyarma" cezası verildi. Bu memur SGK İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından verilen cezanın iptali istemiyle dava açtı.

Davayı görüşen Mardin 2. İdare Mahkemesi, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nın 125. maddesine dikkat çekerek, yazılı olarak uyarılmaya dair bir düzenlemeye yer verilmediğini hatırlattı. Mahkeme ayrıca, her ne kadar disiplin cezası niteliği taşımasa da "yazılı olarak uyarmanın" memurun sicil dosyasında yer alacağına ve idarenin takdir yetkisini kullanacağı işlemlerde de dikkate alınacağının "kuvvetle muhtemel" olduğuna vurgu yaptı.

Bu tür bir disiplin cezası verilmesine hukuken olanak bulunmadığına işaret eden mahkeme, "Davacının 'yazı ile uyarılmasına' ilişkin tesis edilen dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır" dedi. Mahkeme bu gerekçelerle memura verilen cezayı iptal etti.

Kaynak : Cumhuriyet
'Öğretmenler bana 'Ziya öğretmen gözün arkada kalmasın' dedirtti'
Adalet Komisyonu'nda gerginlik
8 yaşındaki çocuk oynadığı silahla kendini vurdu
Uzman jandarmayı öldüresiye dövdüler
Bakan Selçuk'tan okulların açılması ile ilgili açıklama
Kilosu 60 kuruşa düştü
Sağlık Bakanlığı 3 Temmuz 2020 tarihli verileri açıkladı.
Sağlık Müdürü günlük vaka sayısını açıkladı, gençleri uyardı

Benzer Haberler