Bakan o hastalara müjdeyi verdi!

Bakan o hastalara müjdeyi verdi!

Bakan o hastalara müjdeyi verdi!

Tarih :
Bakan o hastalara müjdeyi verdi!

‘Balık pulu’ hastalarına müjde: İlaç eylülün ilk haftası piyasada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Halk arasında balık pulu olarak bilinen 'iktiyozis' hastalığının tedavisinde kullanılan ilacın üretiminin durdurulması üzerine Bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik." açıklamasını yaparak hastalara müjde verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan asitretin etken maddeli ilacın firmanın üretimi durdurması nedeniyle yaklaşık üç aydır piyasada bulunamadığını kaydetti.

Yabancı menşeli üretici firmanın artık bu ilacı üretmeyeceğini, piyasaya vermeyeceğini beyan ettiğini aktaran Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle, halk arasında balık pulu olarak bilinen iktiyozis hastalığının tedavisinde kullanılan bu ilacın üretiminin durdurulması üzerine Bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik. İlacı kullanan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına temmuz ayında ilacın tam muadili için yerli bir firmaya ruhsat verdik. Yerli muadil ilaç, eylül ayının ilk haftası piyasaya verilecektir. Ayrıca, genetik geçişli olması sebebiyle Manisa Turgutlu’da daha sık görülen bu hastalıktan mustarip vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına ilgili firmayla görüşerek, ilk üretimin bölgeye sevkini temin edeceğiz.”

Kaynak : Anadolu Ajansı
Manisa İl Milli Eğitim Müdürü görevden alındı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Neşet Ertaş' paylaşımı
Grip iki, nezle dört mevsim yakalıyor
Kazan faciası!Bir çocuk öldü, 2 çocuk yaralandı
Bir banka daha faizleri indirdi!
Fed faiz kararını açıkladı
Türk Eğitim-Sen, Ceren Damar davasına müdahil olacak
İstanbul'da ele geçirildi! Piyasa değeri 300 bin TL

Benzer Haberler