Anasayfa » Medya Haberleri » ‘Balık pulu’ hastalarına müjde

‘Balık pulu’ hastalarına müjde

‘Balık pulu’ hastalarına müjde

‘Balık pulu’ hastalarına müjde

Tarih :
‘Balık pulu’ hastalarına müjde

‘Balık pulu’ hastalarına müjde: İlaç eylülün ilk haftası piyasada

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Halk arasında balık pulu olarak bilinen 'iktiyozis' hastalığının tedavisinde kullanılan ilacın üretiminin durdurulması üzerine Bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik." açıklamasını yaparak hastalara müjde verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı yazılı açıklamada çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan asitretin etken maddeli ilacın firmanın üretimi durdurması nedeniyle yaklaşık üç aydır piyasada bulunamadığını kaydetti.

Yabancı menşeli üretici firmanın artık bu ilacı üretmeyeceğini, piyasaya vermeyeceğini beyan ettiğini aktaran Koca, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle, halk arasında balık pulu olarak bilinen iktiyozis hastalığının tedavisinde kullanılan bu ilacın üretiminin durdurulması üzerine Bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik. İlacı kullanan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına temmuz ayında ilacın tam muadili için yerli bir firmaya ruhsat verdik. Yerli muadil ilaç, eylül ayının ilk haftası piyasaya verilecektir. Ayrıca, genetik geçişli olması sebebiyle Manisa Turgutlu’da daha sık görülen bu hastalıktan mustarip vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına ilgili firmayla görüşerek, ilk üretimin bölgeye sevkini temin edeceğiz.”

Kaynak : Sözcu
Bakan Soylu, Diyarbakır Anneleri'ne müjdeyi verdi!
24 Şubat 2020'den önemli gündem başlıkları
Fenerbahçe'de Ersun Yanal dönemi sona erdi
İsraf edilen gıdalarla 821 milyon aç insanı doyurabilir
Derbide kırmızı kart çıktı!
İstifa sloganları atan taraftardan Fenerbahçe kafilesine yumurtalı saldırı
AFAD'dan hasarlı yapılara girmeyin uyarısı!
Türkiye'de her 7 kişiden biri diyabet hastası

Benzer Haberler