Anasayfa » Medya Haberleri » Venezüella ile ticaret durdu

Venezüella ile ticaret durdu

Venezüella ile ticaret durdu

Venezüella ile ticaret durdu

Tarih :
Venezüella ile ticaret durdu

Ziraat Bankası’nın hesaplarını kapattığı Venezüella ile ticaret de durdu. 2018’de hızlı bir artış kaydeden iki ülke arasındaki ticaret, ABD’nin yaptırım tehditlerinin ardından bu yılın ilk yarısında bıçak gibi kesildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl Venezüella’ya giderek Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya gelmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2019’un ilk 6 ayında Türkiye’nin Venezüella’dan ithalatı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 99.5 azalarak 879 milyon dolardan 4 milyon dolara geriledi. Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı da aynı dönemde yüzde 34 azalarak 42 milyon dolara düştü. Ticaret hacmi ise bu dönemde yüzde 95 gerileyerek 46 milyon dolara geriledi.

Merkez Bankası’na göre, 2018 Ocak-Eylül döneminde bu ülkeden 900 milyon dolar değerinde altın ithal eden Türkiye, ABD’nin Caracas’ın altın ticaretine sert yaptırım öngören 1 Ekim 2018 tarihli düzenlemelerinin ardından altın alımını durdurdu. Ekim 2018-Haziran 2019 arasındaki 9 ayda Türkiye, bu ülkeden hiç altın alımı yapmadı.

ABD resmi yetkilileri, Türkiye’yi Venezüella ile altın ticaretini durdurmaya çağırmış, ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri Türkiye’ye gelerek Ankara’da resmi yetkililer ve iş insanlarıyla görüşmüştü.

Kaynak : Cumhuriyet
2300 yılından geldim diyen adamın kehanetleri!
Davadan sonra, Kıvanç Tatlıtuğ ile fotoğraf paylaşan hakime inceleme
Bu dönemde konut almak avantajlı mı?
'Azerbaycanlıların sınır dışı edileceği haberleri asılsız'
60 bin kişiye iş imkanı !
Kredi faiz oranları ne kadar?İşte son durum...
Kıvanç Tatlıtuğ'dan, o hakimle ilgili açıklama
23 Eylül 2019'dan önemli gündem başlıkları

Benzer Haberler