Anasayfa » Medya Haberleri » Emeklilik için yaşı bekleyenlere kritik uyarı!

Emeklilik için yaşı bekleyenlere kritik uyarı!

Emeklilik için yaşı bekleyenlere kritik uyarı!

Emeklilik için yaşı bekleyenlere kritik uyarı!

Tarih :
Emeklilik için yaşı bekleyenlere kritik uyarı!

Türkiye'de 1999 yılında çıkarılan yasa ile ülkemizdeki emeklilik için yaş şartı mecburiyeti gelmiştir. 1999 yılı öncesi sigortalı başlayan çalışanlar bu yasa ile yeni emeklilik sistemine dahil edilerek yaş şartını tamamlamadan emekli olamamaktadırlar. Bu çalışanlar prim şartlarını yerine getirsede yaş şartından dolayı emeklilik için bekliyorlar.

EYT'DE KRİTİK BİLİGİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun (SMMM/Sosyal Güvenlik Uzmanı), emeklilik için yaş bekleyenlere çok kritik uyarıda bulundu. Önemli bir ayrıntıyı aktaran Erdursun "Emekli olmak için yaşını bekleyenler çalışmıyorsanız eşiniz de çalışmıyorsa GSS prim borcunuzu kontrol edin! İster sağlıktan yararlanın ister yararlanmayın GSS borcunuz çıkacak! GSS+ Gecikme faizi borcunuzu ödemeden emekli olamazlar!" ifadelerini kullandı.

GSS PRİM BORCUNUZU KONTROL EDİN

Özgür Erdursun açıklamasında emeklilik için yaşı bekleyen kişilere şayet eşleride çalışmıyorsa mutlaka GSS prim borcunu kontrol etmeleri gerektiğini ifade etti. Sağlıktan faydalanıp faydalanılmadığının önemli olmadığını beliretn Erdursun GSS borcunun çıkacağını ifade etti.

EMEKLİLİK İÇİN ŞART

GSS+ Gecikme faizi borcunuzu ödemeden emekli olunamayacağını hatırlatan Erdursun mutlaka GSS prim borcunun bulup bulunmadığının kontrolünün yapılmasını istedi.

 

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler