Anasayfa » Medya Haberleri » SGK ile yurt dışında tedavi olunabilir mi?

SGK ile yurt dışında tedavi olunabilir mi?

SGK ile yurt dışında tedavi olunabilir mi?

SGK ile yurt dışında tedavi olunabilir mi?

Tarih :
SGK ile yurt dışında tedavi olunabilir mi?

SGK ile yurt dışında tedavi olunabilir mi? Yurt dışında tedavi olmanın şartları nelerdir?

Sosyal güvenlik anlaşması yaptığımız ülkelerin büyük bölümüyle sağlık sözleşmemiz de bulunuyor. 17 ülkede sağlık giderlerini SGK karşılıyor. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem yurt dışında sağlık haklarından nasıl yararlanılacağı ile ilgili merak edilen soruları cevapladı. İşte detaylar...

YURT dışına gidenlerin vizeden sonra en çok dikkat etmesi gereken konuların başında sağlık geliyor. Bunun için geçici sağlık ya da seyahat sigortaları yaptırılıyor ve gidilen ülkede bir sorunla karşılaşınca devreye girmesi bekleniyor. Halbuki sosyal güvenlik anlaşması yaptığımız ülkelerin büyük bölümüyle sağlık sözleşmemiz de bulunuyor. 17 ülkede sağlık giderlerini SGK karşılıyor.

HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİ?

Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Fransa, KKTC, Makedonya, Azerbaycan, Romanya, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Arnavutluk, Sırbistan, İtalya, Lüksemburg, Hırvatistan ve Karadağ ile imzalanmış sözleşmelerde sağlık sigortası uygulaması bulunuyor. Azerbaycan ve Arnavutluk mevzuatlarından kaynaklanan nedenlerden dolayı, İtalya ile de idari anlaşma olmadığından bu ülkelerle imzalanmış sözleşmelerde yer alan sağlık sigortasına ilişkin hükümler uygulanamıyor.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Hizmet akdi ile bir işverene bağlı çalışan sigortalılar ve bu kapsamda kendilerine gelir/aylık bağlanmış olanlar yani emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları kişiler, anlaşmalı ülkelerde sağlık yardımlarından yararlanıyor. Almanya ve Karadağ sözleşmelerinde Bağ- Kur'lular ile memurlar da kapsanmış durumda.

HANGİ ŞARTLARI TAŞIMAK GEREKİYOR?

4A yani SSK'lı kişilere, sigortalılık niteliğinin yitirilmemiş olması, aynı işyerinde veya aynı işverenin farklı işyerlerinde izin hakkının kazanılması, yani en az 1 yıl kıdem olması durumunda ve sağlık yardım hakkının açık olması durumunda sağlık yardım hakkı formüleri düzenleniyor.

NE YAPMAK LAZIM?

2 yöntem var. Yurt dışına gitmeden önce SGK'dan 'formüler' adı verilen belgeyi alabilirsiniz. Bu belgeyle gittiğiniz ülke sağlık kurumlarına müracaat edebilirsiniz. Belgede hangi tür tedavilerden nasıl yararlanacağınız belirtiliyor. Eğer bu belgeyi almadan gitmiş ve sağlık hizmeti almışsanız parasını ödeyip faturayı alıyor, ardından SGK'dan tahsil ediyorsunuz.

TURİSTİK GEZİ KAPSAMDA

Geçici görevle yurt dışına gönderilen sigortalılar,
Sürekli görevle yurt dışına gönderilenler ile beraberlerindeki bakmakla yükümlü olunan aile bireyleri,
Öğrenim amaçlı olarak yurt dışında bulunan sigortalılar ve emeklilerin bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri,
Turistik amaçlı yurt dışında bulunan sigortalılar ve emekliler ile bunların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri acil hallerle sınırlı olmak üzere,
Daimi olarak yurt dışında ikamet eden sigortalıların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri ile emeklilerle bunların bakmakla yükümlü oldukları aile bireyleri.

 

Kaynak : Takvim

Benzer Haberler