Anasayfa » Medya Haberleri » 33 bin TL maaş alan sendika başkanları kim? Çift maaşlara mercek...

33 bin TL maaş alan sendika başkanları kim? Çift maaşlara mercek...

33 bin TL maaş alan sendika başkanları kim? Çift maaşlara mercek...

Tarih :
33 bin TL maaş alan sendika başkanları kim? Çift maaşlara mercek...

Türk-İş'e bağlı Tek Gıda İş Sendikası Başkanının çift maaş iddiasıyla gözler Türk-iş yönetimine çevrildi.. Ergün Atalay da, diğer yönetim kurulu üyeleri de çift maaş sorusuna henüz yanıt vermedi..

Kamu işçilerinin zam pazarlığında Türk-İş yüzde 15 talebiyle masaya oturdu, iktidara grev restini çekti, eylem kararını açıkladı, ama yüzde 8+4’e imza attı..

Türkiş Başkanı Ergün Atalay greve neden gitmedikleri sorusuna bütçe yetersizliğini gösterdi.

Ergün Atalay, "Bizim bir aylık grev maliyetimiz, 1 aylık maaşımız 50 trilyon para, afedersiniz bekara karı boşamak kolay, kasamız boş" sözleriyle neden greve gitmediklerini açıklamaya çalıştı.

FOX Haber'e konuşan Türk-iş'e bağlı Tek Gıda İş sendikası Başkanı Mustafa Türkel, Ergün Atalay’ı eleştirdi ve Türk-İş yöneticilerinin hem sendika başkanı, hem de yönetim kurulu üyesi olarak çift maaş aldığını iddia etti.

Tek Gıda-İş Sendikası Başkanı Mustafa Türkel: "Hani derler ya özrü kabahatinden büyük.. Sendikaların paralarının olmayışının nedeni, binilen lüks arabalar, alınan çift maaşlardır, yüksek astronomik maaşlardır." dedi.

Türkel'in verdiği bilgiye göre Türk-iş'e bağlı bir sendika başkanı en az 15 bin lira maaş alıyor… O sendika başkanı Türk-iş yönetiminde ise aldığı ikinci maaş en az 18 bin lira.. Yani çift maaşla aylık geliri 33 bin lira seviyesine ulaşıyor.

Çift maaş tartışmasında gözler diğer konfederasyonlara da çevrildi..

Hak-iş yönetimi çift maaş almadıklarını açıkladı.. Disk yöneticileri de 3 yıl önce çift maaş uygulamasını bitirdi.. Başkan Arzu Çerkezoğlu ise ne sendika başkanlığından maaş alıyor, ne kofnederasyon başkanlığından..

Birleşik kamu iş konfederasyonu yöneticileri tek maaş aldıklarını açıkladı.. bordrolarını da yayınladılar… Başkan Mehmet Balık’ın maaşı 5 bin 412 lira… Genel sekreterin maaşı 4 bin 394 lira

Memura yapılacak zam pazarlığı masasında bulunan KESK yöneticileri de memurluktan kazandıkları maaş kadar sendikadan maaş aldıklarını ve Konfederasyon yöneticiliği maaşı almadıklarını açıkladılar.

Kamu-Sen yöneticileri de aynı şekilde memur maaşı kadar ama tek maaş aldıklarını söylediler.

En çok üyeye sahip, memura zam pazarlığında söz sahibi olan Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın ise çift maaş sorusuna kaçamak yanıt verdi.

Sendika başkanları aldıkları her türlü ödemeyi açıklamak zorundadır

Sendika başkanları sendikalardan veya sendikalarla ilişkili yerlerden aldıkları her türlü ödemeyi şeffaf bir şekilde açıklamaya davet ediyoruz. Yıllardır sendika başkanlarının aldıkları ödemeler gündemden düşmemiştir. Ancak, bu zamana kadar da sendika başkanları aldıkları ücretleri göğüslerini gererek açıklama zahmetine girmediler.

Hele hele memur ve işçilerin ödedikleri aidatlarla lüks araçlara binen sendika başkanlarının başlarını iki elleri arasına alarak gariban işçi ve memur aidatlarıyla bu tür alışkanlıklardan vazgeçme zamanının gelip gelmediğini sorgulamaları gerekiyor. Hatta ve hatta yaptıkları her tür harcamayı sendika internet sayfalarından açıklamaları oldukça önem arz ediyor. İzlemeye devam ediyoruz.


Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler