Anasayfa » Medya Haberleri » SGK'ya borcu olanlara müjde! Bu hizmetlerden yararlanabileekler...

SGK'ya borcu olanlara müjde! Bu hizmetlerden yararlanabileekler...

SGK'ya borcu olanlara müjde! Bu hizmetlerden yararlanabileekler...

Borçlular ve yakınları SGK’nın bu hizmetlerinden artık faydalanabilecek

Tarih :
SGK'ya borcu olanlara müjde! Bu hizmetlerden yararlanabileekler...

31 Aralık 2019’a kadar sağlık ücretsiz


Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur prim borcu olanlar prim borçlarına bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019’a kadar ücretsiz yararlanabilecektir.

Konuyla ilgili karar, Resmî Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, Genel Sağlık Sigortası ve 4/b (Bağ-Kur) sigortalısı olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Türk vatandaşları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı sağlık tesisleri ile devlet üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ücretsiz olarak yararlanabilecektir.

Ücretsiz sağlık hizmeti hakkından; Genel Sağlık Sigortası ve Bağ-Kur kapsamındaki vatandaşların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de yararlanacak.

Ücretsiz sağlık hizmetleri, yıl sonuna kadar geçerli olacaktır.


Sağlık aktivasyonlarının açık olup olmadığını nasıl öğrenebilirler?


Bağ-Kur’lular da dâhil olmak üzere bütün genel sağlık sigortalısı ve bunların bakmakla yükümlüleri sağlık aktivasyonlarının açık olup olmadığını ve açıksa kimin üzerinden ve hangi kapsamda sağlık hizmeti aldıklarını öğrenmek için Kurum ünitelerimize gelmelerine gerek bulunmamaktadır. Sigortalılar, SGK’nın resmî internet sitesi olan www.sgk.gov.tr adresi E-SGK>>E-Hizmetler>>Provizyon Sorgulama bölümüne kişisel bilgilerini girerek sağlık aktivasyon durumları hakkında bilgi sahibi olabilirler.


Sistem ile ilgili problemle karşılaşanlar


Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar yani Bağ-Kur’lular ile gelir testi sonucu prim ödeme yükümlüsü olan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin 30 gün prim ödeme şartıyla birlikte, sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte 60 günden fazla prim ve prime ilişkin borçları nedeni ile başvurdukları hastanede sistemsel problem yaşayanlar sağlık hizmetlerinden faydalanmak için bulundukları ildeki SGK ünitelerine başvurarak sağlık aktivasyonu yapabilirler.
Başvuruda kimlik dışında başka belge ibraz etmeye gerek bulunmamaktadır.


SSK’lı ve Emekli Sandığı sigortalılarının durumu

Genel Sağlık Sigortalısı sayılanların 18 yaşından küçük çocukları, prim ödeme gün sayısı ile prim ve prime ilişkin borcu olup olmadığına bakılmaksızın sağlık hizmetlerinden faydalandırılmaktadır. Bunlar için herhangi bir şart yoktur.

4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olanlardan muvazzaf askerlik süresince ilgili kanunları gereği aylıksız izinli sayılanlar bu sürede kendileri er/erbaş kapsamında, bakmakla yükümlü olduğu kişiler ise anılan kapsamda sigortalı üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanacaktır.

4/1-a (SSK) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olanlardan gerek işçi gerekse memur sendikalarındaki görevi nedeniyle aylıksız/ücretsiz izinli sayılanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler bu süre zarfında Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İsa KARAKAŞ (tamamı için tıklayın)

Kaynak : Türkiye

Benzer Haberler