Emekliye faizsiz destek

Emekliye faizsiz destek

Emekliye faizsiz destek

Tarih :
Emekliye faizsiz destek

SGK, emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere, 6 bin 62 lira avans veriyor. Talepler hayata geçerse bu destek, tüm emeklilere verilebilecek. Geri ödeme de taksitle ve faizsiz olacak.
Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) avans imkanı sunuyor. Emeklilik başvurusunu yapan ve aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar, yazılı olarak kuruma başvurarak avans kullanabiliyor. SGK, bu kişilere, net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapıyor.

YAYGINLAŞTIRILMASI GÜNDEMDE

Yani bu yıl başvuru yapan kişi, 6 bin 62 liraya varan avans çekebiliyor. Verilen avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 oranında kesilerek mahsup ediliyor. Bu uygulamanın tüm emekliler için yaygınlaştırılması da gündemde.

3 KATI KADAR OLUYOR

Emekliler, bu imkan için alınacak kararı merakla bekliyor. Eğer sistem hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı çektiğinde SGK’ya yazılı başvuru yaparak avans isteyebilecek. Tutar, mevcut uygulamadaki gibi asgari ücretin 3 katı kadar olabilecek. Ya da emekliye, maaşının 3 katına kadar avans verilebilecek. Bu para daha sonra emeklinin maaşından taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak. Böylece emekliler faizsiz nakit imkanına kavuşacak.

Kaynak:Güneş

Kaynak : SGK Rehberi
Bir milyon abonenin doğalgazı kesildi
ODTÜ eski rektörü Acar yargılanacak
Hafta tatiline hak kazanmak için ne kadar çalışılmalıdır?
Erdoğan'dan Putin'e: Kalıcı ateşkes ilan edilmeli
İstanbul Üsküdar Beleidyesi 15 İşçi Alacak
Youtube, Facebook, Twitter ve İnstagram yeniden açıldı
Belediyeden, Avrupaya gitmek isteyen mültecilere ücretsiz otobüs
BM Güvenlik Konseyi, İdlib için bugün acil toplanacak

Benzer Haberler