Memura şaka gibi teklif

Memura şaka gibi teklif

Memura şaka gibi teklif

Tarih :
Memura şaka gibi teklif

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “makul” teklif yerine “malul” bir teklifle karşılaştıklarını belirtirken, KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz, hükümetin “vahim bir öneri” sunduğunu söyledi.

Hükümet, 5 milyon memur ve emekliyle ilgili maaş pazarlığında, hem gerçekleşen hem hedeflenen enflasyonun da altında, şaka gibi zam teklifinde bulundu. 2020-2021 dönemi için dün yapılan toplusözleşme görüşmelerinde kamu işvereni adına açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 yılı için yüzde 3.5+3, 2021 yılı için de yüzde 3+2.5 zam teklif etti. 6 aylık enflasyonun bu oranları aşması halinde de aradaki fark ödenecek.

Hükümetin teklifi ilk 6 ayda en düşük memur maaşında 105 lira, ortalamada ise 140 lira artış anlamına geliyor. Son Orta Vadeli Program’da (OVP) 2020 yılı için enflasyon tahmini yüzde 9.8, Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda da yüzde 8.2’di. Bakanın açıklamasının ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kendilerinin “makul” bir teklif istediklerini ancak “malul” bir teklif geldiğine dikkat çekerek, bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyledi ve toplantıdan ayrıldı. Salonun dışındaki açıklamada teklifin gerçeklerle, büyüyen ekonomiyle ilgisi olmadığını söyleyen Yalçın, yeni teklif beklediklerini vurguladı.

‘İş bırakalım’

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de, teklifin hükümetin kendi enflasyon hedeflerinin bile altında olduğuna işaret etti. Diğer talepler konusunda da adım atılmadığına dikkat çeken Kahveci, yetkili konfederasyonun iş bırakma dahil demokratik tepkisini ortaya koyması halinde destek vereceklerini vurguladı.

KESK Genel Sekreteri Ramazan Gürbüz ise hükümetin “vahim bir öneri” sunduğunu söyledi. Ülkede gerçek enflasyonun yüzde 30 olduğuna işaret eden Gürbüz, “Yüzde 3 teklif etmek dalga geçmek demeyeceğim ama alay etmektir. Kabul edilemez” dedi.

Kaynak : Cumhuriyet

Benzer Haberler