Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşeronda kritik madde TİS'den çıkarıldı

Kadro alan taşeronda kritik madde TİS'den çıkarıldı

Kadro alan taşeronda kritik madde TİS'den çıkarıldı

Kadro alan taşeronda kritik madde TİS'den çıkarıldı

Tarih :
Kadro alan taşeronda kritik madde TİS'den çıkarıldı

Emekçi yüzde 4’e talim

Kamu işçisine ilk 6 ay için yüzde 15 zam talep edilmesine rağmen Türk-İş yüzde 8+4 zamma imza attı

İki yıllık döneme bakıldığında zam oranı 2017 sözleşmesinin gerisinde. 2017 sözleşmesinde her yıl için 750 lira brüt ek ödeme vardı. Taşerondan kadroya geçirilen 1 milyona yakın işçi ise sözleşmeden yararlanamayacak.
- İşçileri memnun etmeyen zammın ardından Türk-İş Başkanı Atalay’ın söylediği, “Uzasa işi karıştıracağız. En azından kapattım böyle” sözleri tepki çekti. Atalay, “İşçileri utandıracak bir şey yapmadım” diyerek kendini savundu.

TÜRK-İŞ'E TEPKİLER

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’a tepkiler devam ederken, 2017 yılında imzalanan sözleşme ile 2019 sözleşmesini karşılaştırdık. İki yıllık döneme bakıldığında zam oranı 2017 sözleşmesinin gerisinde. 2017 sözleşmesinde her yıl için 750 lira brüt ek ödeme vardı. Ancak bu sözleşmede yok. Taşerondan kadroya geçirilen 1 milyona yakın işçi ise sözleşmeden yararlanamayacak. Bu işçiler 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara mahkûm olmaya devam edecek. Kadro verilen ancak ücret zamları düşük tutularak adeta cezalandırılan bu işçiler, aylıkları yüksek enflasyon karşısında savunmasız kaldığı için de fiyatlar karşısında daha da ezilecek.

Türk-İş ile hükümet arasında imzalanan 2017 ve 2019 sözleşmelerinin karşılaştırmasından çıkan sonuçlarda taşerondan kadroya geçen işçilere ilişkin maddeler şöyle:

TAŞERONUN İŞİ ZOR

2017 sözleşmesinde taşeron işçilerin kadroya alınması çalışmalarına devam edileceği belirtilmişti. İki yıllık süre içerisinde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamudaki taşeron işçiler kadroya, belediyelerdeki taşeron işçiler ise belediye şirketlerine geçirildi. Ancak ücret zamları yine KHK ile 2020 sonuna kadar 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara sabitlendi. 1 milyona yakın işçi 6 ayda bir yapılacak yüzde 4’lük zamlara mahkûm edildi.

TAŞERONDA O MADDE ÇIKARILDI

Son sözleşmede de bu işçilerle ilgili çalışmaların 2020’den itibaren yapılacağı belirtidi. Zam konusunda herhangi bir ifade yer almadı.

Taşeron işçilerle ilgili gelecek yıl konunun çalıştaylarda tartışılacağı da öğrenildi. Önceki sözleşmede geçici işçilere gördürülen işçilerin taşeron işçilerine yaptırılamayacağı açık hükmü yer alıyordu. Son sözleşmede bu yer almadı.

Kaynak : Cumhuriyet

Benzer Haberler