Anasayfa » Medya Haberleri » Yeni Zelanda maaşları kripto parayla ödeyecek

Yeni Zelanda maaşları kripto parayla ödeyecek

Yeni Zelanda maaşları kripto parayla ödeyecek

Geleceğin para birimi olarak konuşulan kripto paralar için Yeni Zelanda harekete geçti. Yeni Zelanda, işçilerin maaşlarının kripto para birimleriyle ödeyecek.

Tarih :
Yeni Zelanda maaşları kripto parayla ödeyecek
Yeni Zelanda İç Gelir Dairesi tarafından yayımlanan karara göre, 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeyle kripto paralar artık yasallaştırılacak ve çalışanlar bu paralarla maaş alacak.

Ancak maaşların bu yeni yolla alınabilmesi için birtakım şartlar gerekiyor.

Buna göre, maaşların gelir vergisi gerekliliklerine tabi olması için işçilerin normal maaşını oluşturan ödemeler olmalı ve sabit bir miktar olmalı. Bu, hisse senetleri gibi diğer ödeme türlerinin bu kuralın altına girmediği ve kripto para olarak ödenemeyeceği anlamına geliyor.

Karar yalnızca maaşlı çalışanlar için geçerli ve periyodik hizmetler, komisyonlar ve ek avantajlar için yapılan ödemeleri de içeriyor. Fakat serbest meslek sahipleri, yeni kararın bir parçası olamayacak.

Karar aynı zamanda bir kilitlenme süresine tabi olan herhangi bir kripto varlığının kullanılmasına da izin vermiyor. Kullanılacak kripto varlıkların bir para birimi gibi işlev görmesi gerekiyor.Koşullardan en belirgin olanı ise “kripto varlığının değerinin bir veya daha fazla fiyat para birimine bağlanmasını” gerektiren kısım oldu.

Yeni Zelanda, kripto sektörünün düzenlenmesi ve vergilendirilmesi için büyük çaba harcayan ülkeler arasında yer almasıyla biliniyor.

 

Kaynak : Milli Gazete
Burhan Kuzu elindeki anket sonucunu paylaştı
Skandal olay sonrası Meclis'ten flaş karar!
'Umre'ye zam geldi! İşte yeni tarife..
Kılıçdaroğlu'ndan Türk-İş Başkanı'na tepki: Kendisini saraya teslim etmiş
Yeni teklif için zamanın ve bütçenin olduğuna inanıyoruz
Balıkesir Güzel Ayvalık Geçici 10 İşçi Alacak
İstanbul'da sağanak etkili oluyor
Türk-İş Başkanı Atalay'a: Batsın sizin sendikacılığınız!

Benzer Haberler