Anasayfa » Medya Haberleri » Bayram sonrası yüzde 20'lik ilk zam yolda!

Bayram sonrası yüzde 20'lik ilk zam yolda!

Bayram sonrası yüzde 20'lik ilk zam yolda!

Bayram sonrası yüzde 20'lik ilk zam yolda!

Tarih :
Bayram sonrası yüzde 20'lik ilk zam yolda!

Kurban Bayramı da çare olmadı: Kırmızı ete yüzde 20 zam yolda

Maliyetlerindeki artışı sattığı ürün fiyatlarına yansıtamadığından yakınan kırmızı et sanayicileri, bayramdan sonra ete zam yapmaya hazırlanıyor.

Kurban Bayramı'nın gelmesiyle sofrasında kırmızı et bulan vatandaşa zam haberi yolda.

YETKİLİ İSİM KONUŞTU

Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan, “2018’de kırmızı et üreticisinin maliyeti yüzde 30-35 arttı. Ancak perakende fiyatlar yalnızca yüzde 10 artabildi. Yüzde 20’lik bir kaybımız varken sütteki zam yüzde 30’u, beyaz etteki zam yüzde 37’yi buldu. Bu yüzden Kurban Bayramı’ndan 1 ya da 1.5 ay sonra kırmızı ete yüzde 20’lik bir zam gelebilir. Piyasa bu oranı kaldırmazsa da fiyatlar en az yüzde 5-10 artacaktır” dedi.

FİYAT ARTIŞLARI

Son 10 yıldaki maliyet artışları 2018’e kadar makul seviyede artarken, ekonomik krizin derinleştiği 2018’in ağustos ayından itibaren belirgin bir şekilde artmaya başladığını ve üreticiyi zora soktuğunu kaydeden Yücesan, “Bu durum halkın satın aldığı ürünlerde de anormal fiyat artışlarına yol açtı” dedi.

Öte yandan canlı hayvan ithalatı bu yılın ilk 6 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63 azalırken, ihracatta yüzde 32’lik artış kaydedildi. Geçen yılın ilk yarısında yapılan 884 milyon dolarlık canlı hayvan ithalatı 558 milyon dolar azaldı.

TÜKETİM 9 KİLOYA DÜŞTÜ

ETBİR olarak sahada yaptıkları araştırmalar sonucunda, 2018’de yıllık kişi başı kırmızı et tüketimi 14 kilo iken 2019’da 9 kiloya düştüğünü kaydeden Ahmet Yücesan, “Üretim düşüyor, tüketim azalıyor. Yıl sonuna kadar da bu olumsuzluğun düzeleceğini sanmıyorum. Tablo değişmeyecek” diye konuştu.

Kaynak : Milli Gazete
Tarsus Üniversitesi Öğretim Elemanı Alım İlanı
CHP'den 'Doğa Koleji' açıklaması
Sosyal konut için başvuru tarihleri belli oldu
Arabuluculuk sınavı ile torpil olmadığını gördük'
Huawei, TÜBİTAK tarafından onaylandı
O internet sitelerine kötü haber
Bunu yapan yandı! Hapis cezası geliyor
O tarih öncesi infaz koruma memuru için emeklilik yaşı hesaplaması
Kimlik ve ehliyet yenilemede 'son tarih' uyarısı!

Benzer Haberler