Anasayfa » Taşeron » TİS'de 1 milyon taşeron tekrar masaya geldi!

TİS'de 1 milyon taşeron tekrar masaya geldi!

TİS'de 1 milyon taşeron tekrar masaya geldi!

Kamu işçileri TİS'inde taşeron tekrar masaya geldi!

Tarih :
TİS'de 1 milyon taşeron tekrar masaya geldi!

Kamu işçileri toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken taşerondan kadroya ve belediye şirketlerine geçen işçiler için açıklama yapılması talebinde bugün yeni gelişme yaşandı.

MASAYA TEKRAR GELDİLER

Hak-İş Başkanı Arslan Bakan Selçuk ile yaptığı görüşme sonrası açıklamada bulundu. Arslan Bakan Selçuk'un kamu işçileri için önerdiği yeni teklifi açıklarken görüşmede kadroya ve belediye şirketlerine geçirilen işçiler ile halen kamuda taşeron olarak çalışan işçilerin durumlarının da görüşüldüğünü söyledi.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay toplu sözleşme görüşmeleri öncesi kadroya geçen ve geçemeyen teşron işçilerin de masada olacağını ifade etmişti. Çalışma Bakanı Selçuk'un bugün davet etmesi halinde Türk-İş Başkanı ile de görüşmesi bekleniyor.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN VE TAŞERON İŞÇİLER

Sayıları yaklaşık 1 milyonu aşan taşeron işçiler ve taşerondan kadroya geçen işçilerin hükümet ile sendikalar arasında yürütülen toplu iş sözleşmesinde (kamu çerçeve protokolü) protokole dahil edilip yaşadıkları mali ve sosyal haklara ilişkin sorunların çözülmesini bekliyorlar.

Kadro alamayan ve kendilerine farklı dönemlerde söz verilen taşeron işçiler de artık kadro imkanından kendilerinin de yararlandırılmalarını bekliyor.

Kamu işçilerine yeni zam teklifi geldi!

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan'ın kamu toplu iş sözleşmelerine ilişkin teklifini sunmak üzere Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’u ziyareti sonrası açıklama yaptı.

Hükümetten kamu işçilerine yeni zam teklifi

Hükümet Hak-İş’e bağlı kamu işçilerine ilk 6 ay için seyyanen zam üstüne yüzde 7 artış teklif etti. 2020 zam teklifi Ocak ve Temmuz ayları için yüzde 3 artış şeklinde oldu. Hükümetin ikinci 6 ay için zam teklifi yüzde 6 oldu.

KAMU İŞÇİLERİNE ZAM TEKLİFİ

Sayın Bakan'ın gelinen en son noktada bize sunduğu teklif;

2020 YILI TEKLİFİ % 7+4

İyileştime yapıldıktan sonra ilk yılın birinci 6 ayı için yüzde 7, ikinci 6 ayı için yüzde 4.

2021 YILI % 3+3

---*İkinci yılın ilk ve ikinci 6 ayı içinse yüzde 3+3 ve enflasyon farkı."

ENFLASYON FARKI

Bakan Selçuk Hak-İş heyetiyle yaptığı görüşmede şayet oluşursa enlasyon farkının da işçilere verileceğini ifade etti. Bakan Selçuk'un bayram öncesi toplu iş sözleşmesini sonlandırmayı hedeflediğini, Hak-İş heyeti sonrası görüşmelerini devam ettireceği ifade edildi.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN İŞÇİLER

Hak-İş Başkanı Arslan Bakan Selçuk'la görüşmelerinde sadece kamu işçileri değil kamuda kadroya ve belediye şirketlerine geçen sayıları yaklaşık 1 milyonu bulan işçilerinde TİS kapsamına alınması talebini ilettiklerini, taşerondan kadroya geçen işçilere verilen yüzde 4+4'lük zammında güncellenmesini istediklerini ifade etti.

Bu çerçevede Hak-İş Başkanı Arslan iki temel talebi ifade ederek şöyle sıraladı

1) Kamuda taşerondan geçen işçilere kamu çerçeve protokolünün uygulanması (TİS'e dahil edilmeleri)

2) Kadroya geçemeyen taşeron işçilerin kadroya geçmeleri için çalışma yürütülmesi

YENİ VE FARKLI TALEPLERİMİZ OLDU

Sayın Bakan'ın müzakereleri kararlılıkla ve sonuç alınacak şekilde devam ettireceğini gördük. Talepler ve teklifler arasında bir uyum söz konusu değil.

Teklifler kabul edilebilir olamadığı için bir uzlaşmadan bahsedemiyoruz. Önümüzdeki günlerde TİS görüşmelerinin sonuçlanmasını talep ediyoru.

HAK-İŞ: KABUL EDİLEMEZ

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan teklif hakkında, “Bakan Selçuk, birinci ay yüzde 7 ikinci 6 ayda yüzde 4, diğer yıllarda 3+3 ve enflasyon farkı teklif etti. Bu teklif kabul edilebilir değil” açıklamasında bulundu.

HANGİ TEKLİF KABUL EDİLEBİLİR

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan'a yöneltilen "Kabul edebileceğiniz teklif nedir?é sorusna 1 önceki yılın enflason rakamlarının üzerinde teklifler ile toplu sözleşmeyi sonlandırma hedefimiz var. Teklifler bu noktaya yaklaşırsa uzlaşabiliriz." ifadesini kullandı.

Bir önceki yıl gerçekleşen enflasyonun üzerindeki bir orana sözleşme imzalamak istediklerini belirten Mahmut Arslan, bu noktaya ulaşılması halinde kendileri için sözleşmenin imzalanma aşamasına geleceğini kaydetti.

Hak-İş Genel Başkanı Arslan, sıkıntıların, sorunların ve grevlerin yaşanmasını kimsenin istemediğini dile getirerek, herkesin bir an evvel toplu iş sözleşmesinin masada sonuçlanmasından yana olduğunu ifade etti.

Görüşmede, taşerondan kadroya geçen işçilerin toplu iş sözleşmeye dahil edilmesini istediklerini de aktaran Arslan, bu işçilere uygulanan yüzde 4+4'lük zammın günlenmesini talep ettiklerini vurguladı.

İYİLEŞTİRME ORANI 80 TL

Teklif edilen iyileştirmenin ne kadar olduğunu sorulması üzerine Mahmut Arslan, bunun 80 lira civarında olduğunu dile getirdi.

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler