Anasayfa » Taşeron » Kadro alan taşeron çözüm için reçeteyi yazdı!

Kadro alan taşeron çözüm için reçeteyi yazdı!

Kadro alan taşeron çözüm için reçeteyi yazdı!

Taşeron işçiler çözüm için reçeteyi kendileri yazdı Kadro alan taşerondan çağrı 'Acilen derdimize derman olun'

Tarih :
Kadro alan taşeron çözüm için reçeteyi yazdı!

Taşeron işçiler çözüm için reçeteyi yazdı

Taşeron şirketlerde 4/D sürekli işçi kadrosuna ve belediye şirket işçiliğine geçen işçiler sorunlarının çözümü adına kamu işçileri çerçeve protokolüne katılmayı istiyorlar. Bu taleplerini gerek sendikalar gerekse de kendileri çeşitli platformlarda paylaşmalarına rağmen henüz somut bir ilerleme sağlanamadı.

İŞÇİ TİS'İNDE SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Kamu işçileri için Türk-İş'in yürüttüğü toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yer alacakları ifade edilen taşerondan kadroya geçen işçiler için süreç Ağustos ayı sonlarına kadar devam edecek. Kamu işçileri zam teklifinde ise hükümet teklifini revize etti ve yüzde 6+4 zam teklifinde bulundu.

Bu tekliflerin kabul edilemez olduğunu ifade eden Türk-İş Başkanı Ergün Atalay süreç sonunda anlaşamazlarsa kanun gereği greve çıkacaklarını ifade etti.

TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLERE AÇIKLAMA YAPILMADI

4/D ve belediye şirketlerine geçen işçiler ve halen kamuda çalışan taşeron işçiler için ise bir açıklamada bulunulmadı. Dünkü 'Taşeronda 1 Milyon işçi TİS sürecine açıklama bekliyor!' haberimizde konuyu gündeme getirmiş, işçilere ve kamuoyuna bir açıklama yapılması çağrısında bulunmuştuk.

RECETELERİNİ KENDİLERİ YAZDILAR

Bu gelişmeler yaşanmaya devam ederken taşerondan kadroya geçen işçiler ise çözüm arayışlarını farklı şekillerde ifade etmeye devam ediyorlar. Aldıkları maaşı yazan bir işçi 2.200 TL maaşı olduğunu ve aylık giderlerini sıraladığı reçetede temel ihtiyaçlara giden paradan sonra kendisinin 290 TL borçlu kaldığını açıklamış.

'ACİLEN DERDİMİZE DERMAN OLUN LÜTFEN'

Kadroya geçen çalışanın reçeteye düştüğü not ise durumun ciddiyetini ortaya koyuyor. İşçi notunda 'Acilen derdimize derman olun lütfen' ifadesi ile ailesi ile gezmeye, yemeye parasının yetmediğini anlatıyor.

'KAMU ÇERÇEVE PROTOKOLÜ İSTİYORUZ'

Notun sonunda milyonlarca işçinin dileğini dile getiren çalışan 'Kamu çerçeve protokolü istiyoruz' ifadesi ile reçetesini sonlandırmış.

İşte taşerondan kadroya geçen işçinin yazmış olduğu o reçete;


Not:Reçete mevzuatinyeri.com'dan alınmıştır.

Kaynak : SGK Rehberi

Benzer Haberler