Anasayfa » Medya Haberleri » O taşeron işçilere TİS'den 1.000 TL zam müjdesi!

O taşeron işçilere TİS'den 1.000 TL zam müjdesi!

O taşeron işçilere TİS'den 1.000 TL zam müjdesi!

İzmir'de taşerondan belediye şirketine geçen işçilere işçilere TİS'den 1.000 TL zam müjdesi

Tarih :
O taşeron işçilere TİS'den 1.000 TL zam müjdesi!

İzmir’de 5 bin 80 işçiye bin lira zam

İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketi İZENERJİ bünyesindeki 5 bin 80 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşmeye göre daha önce ortalama 2600 TL kazancı olan bir vatandaş bu zam ile birlikte 3600 TL maaş alacak. DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı'nın sozcu.com.tr'ye yaptığı açıklamada zammı doğruladı. Sarı yaptığı açıklamada "Bu zamla birlikte ortalama her vatandaşa 920 TL ile 1080 TL arasında zam yapıldı. Vatandaşın ikramiyeleri de arttı" dedi.

TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketi ile işyerinde örgütlü DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube arasında anlaşmayla sonuçlanan toplusözleşmenin imza töreni gerçekleşti. Törende yapılan konuşmalarda kıdem tazminatına saldırılara yönelik mücadele vurgusu öne çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediye önüne gerçekleşen imza törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel -İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel-İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel-İş İzmir 2 No’luŞube yöneticileri ile İZENERJİ şirketi genel müdürü ve yöneticileri katıldı. Ayrıca DİSK’e bağlı İzmir’de bulunan sendika yöneticileri ile KESK’e bağlı sendika yöneticileri ve birçok işçi de törende yer aldı.

KADROYA GEÇEN TAŞERON İŞÇİLER

İmza töreninden konuşan Genel-İş 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, hükümetin kadroya geçen taşeron işçilere getirdiği toplu sözleşme engeli nedeniyle sürecin uzadığını belirterek “Koşulsuz kadro istediğimizi DİSK olarak örgütlü olduğumuz her yerde aktardık. Ama 17 yıldır ‘ben yaptım’ anlayışında olan iktidar mağdur etmiştir.

800 TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİ TİS'DEN YARARLANDI

Ama biz söz verdik ve bugün belediye başkanımızın katkısıyla 800 tane arkadaşımız toplu sözleşmeden yararlanmıştır. Önemli olan mücadelede kazanım değildir, önemli olan kazandığını koruyabilmektir” diye konuştu. Kıdem tazminatının fona decredilmek istenmesine de tepki gösteren Yıldız, “Zorunlu BES ve kıdem tazminatının fon devri yeniden tartışılıyor. Ama biz yeniden haykırıyoruz kıdem tazminatımızı yedirtmeyeceğiz” dedi.

Genel-İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı da ülkeyi yönetenlerin işçilerin haklarına saldırdıklarını belirterek, “Bizim kavgamız yeni başlıyor, bu kenti yaşanabilir kılmak için mücadele etmeliyiz. Bundan sonra daha iyi sahiplenerek daha iyi haklar kazanma dileğiyle” dedi.

'KHK'LAR VE ENGELLER VARDI'

Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan da, zor bir dönemde toplu sözleşmenin imzalandığını dile getirerek, “Hem emek adına hem de demokrasi adına zor dönemdeyiz. Önümüze çıkarılan engelleri hep beraber yaşıyoruz. KHK’lar ve engeller vardı, bununla kalınmadı emeğe düşman saldırılar devam etti, devam edecek. Her zaman söylüyoruz, kadro anamızın ak sütü gibi helaldir ve bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. Çalışkan, “Anti demokratik tüm uygulamalara karşı demokrasi mücadelesi de vereceğiz. Demokrasi işçinin ekmeğidir” diye konuştu.


DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı yeni maaşları sozcu.com.tr ile paylaştı

‘KIDEM TAZMİNATINA SAHİP ÇIKACAĞIZ’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, “Böyle zor bir dönemde tüm engelleri aşarak bu toplu iş sözleşmesini imzalanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. En onurlu şey emeğinin hakkını almak için yan yana gelmek, örgütlü olmak ve emeğin Türkiye’sini kurmak için mücadelenin ortağı olmaktır” diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanının kıdem tazminatının fona devrini yeniden gündeme getirdiğini belirterek, “Biz de buradan bir kez daha söyleyelim kıdem tazminatı bizim son kalemizdir, kırmızı çizgimizdir. O nedenle kıdem tazminatına el uzatanlara, emeğimizi yok sayanlara karşı bütün gücümüzle, sendikalı sendikasız tüm işçilerle birlikte kıdem tazminatımıza sonuna kadar sahip çıkacağız ve bu mücadeleyi bedeli neolursa olsun sonuna kadar götüreceğiz” dedi.

EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET VURGUSU

İzmir Büyükşehir Belediye başkanı Tunç Soyer de,“Türkiye her gün bir kişinin iki dudağının arasına mahkum kaldığımız düzene doğru değişiyor.

SOYER: DİP DALGASI GELİYOR

Her gün demokrasiden adaletten, hukuktan, demokrasiden uzaklaşıyor ve fakat 31 Mart’tan bu yana bir dip dalgası geliyor. Bu dip dalga büyüyecek ve Türkiye’deki bu değişimin önceliğini biz yapacağız, değişim İzmir’den başlayacak” dedi.

Uzun bir müzakere süreci yaşadıklarına değinen Soyer, “Adaylık süreci boyunca eşit işe eşit ücret vereceğiz dedik, önemli aşamadayız. Göreceksiniz önümüzdeki bir kaç sene içinde büyükşehir belediyesinde eşit işe eşit ücreti başaracağız.

DİĞER KHK'LI TAŞERONDAN GEÇEN İŞÇİLERE ZAM

Sözleşmede yer almayan diğer KHK mağdur arkadaşlarımız mağduriyetini giderebilmek için, Meclis ayı toplantımızda gündeme getireceğiz” dedi. Konuşmaların ardından imza töreni yapıldı.

SGK REHBERİ KAMU İŞÇİLERİ VE TAŞERON PLATFORMU YAYINA GİRDİ

Sosyal güvenlik alanında lider konumda bulunan sgkrehberi.com, kamuda ve özel sektörde çalışan milyonlarca işçi için yeni bir platformu hayata geçirdi.

Sgkrehberi Kamu İşçileri ve Taşeron Platformu'na Katılmak İçin TIKLAYINIZ!......

Kaynak:Sözcü-Evrensel

Kaynak : Evrensel
Bakan Pakdemirli'den Antalya'daki yangınla ilgili açıklama
Müftülük çalışanı Koronaya yakalandı, personel karantinaya alındı
İstanbul'da 'kademeli mesai' bu saatte açıklanacak
Bakan Koca açıkladı: Salgın, griple birlikte daha ağır mı seyredecek?
Altında yeni dönem!Rekor üstüne rekor...
Sağlık Bakanlığı 18 Eylül 2020 tarihli verileri açıkladı.
Üç ilimizden yeni karantina haberleri geldi
Testi pozitif çıkan kadın hastanenin 4.katından atladı
1999 öncesinde sadece askerlik süresi olanlar, borçlanma yapmalı mı?
86 yaşında kursa gitti, bilgisayar kullanmayı öğrendi
Cumhurbaşkanlığı bünyesinde çok önemli birim kuruldu
'Çeyiz parası' alan kız çocuğu, boşanırsa yeniden yetim maaşı alabilir mi?
Toplu sözleşme imzalandı: 745 KHK'li işçi tüm haklara sahip olacak
Yeşil Tarife'ye henüz alışamadık
Bu ildeki radyolar Halil Sezai şarkıları yayınlamayacak
'Belediye çalışanları büyük risk altında'
Akdeniz'de 18 Ekim'e kadar yeni Navtex ilanı
Dikkat! Almakta olduğunuz ölüm aylığı kesilmesin!..

Benzer Haberler