Bu mesajı atarken dikkat!Cezası 50 Bin TL

Bu mesajı atarken dikkat!Cezası 50 Bin TL

Borcu olanlar dikkat! Kişisel verileri koruma Kurulu önemli bir karara imza attı. Sizin borcunuzdan dolayı artık, hakkınızdaki icra takibi nedeniyle, bir yakınınıza borç ödeme mesajı gönderilemeyecek.Çünkü cezası var...

Tarih :
Bu mesajı atarken dikkat!Cezası 50 Bin TL

Kişisel Verileri Koruma Kurulunca, icra takibi kapsamında borçlunun yakınına SMS gönderen avukata idari para cezası verildi.

Kişisel Verileri Koruma Kurulunun internet sitesinde yer alan karara göre, Kurul başvuru üzerine yaptığı incelemede, icra takibini yapan avukat tarafından şikayetçiye ait cep telefonuna, hakkında icra takibi bulunan yakınının ad, soyad ve hizmet numarasının yer aldığı kısa mesaj gönderildiğini tespit etti.

İnceleme sonucunda, veri sorumlusu avukat tarafından kişisel veri olan cep telefonu numarası bilgisinin SMS gönderilerek kullanılmasının, kişisel veri işleme faaliyeti olduğu ve bu durumun Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'ndaki veri işleme şartına dayanmadığı belirlendi. Bunun üzerine Kurul, "Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek" yükümlülüğünü yerine getirmeyen veri sorumlusu avukat hakkında 50 bin lira idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Kurul, kararında, icra takibi gibi bir gerekçe de olsa Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda belirtilen işleme şartlarından herhangi biri mevcut değilse, ilgili kişi haricinde başkasına SMS gönderimi, telefonla arama, elektronik posta iletme gibi işlemlerin Kanun'a aykırılık taşıdığı tespitine yer verdi.

Kaynak : T24
Sağlık raporu almadan çalışan işçiler dikkat!
Enerji içecekleri ile gelen tehlike
Bakanlar çoraplarıyla vali galoşla türbeye girdi
Emeklilere sağlıkta katılım payı muafiyeti Meclis'te
12 Aralık 2019'dan önemli gündem başlıkları
Resmen yürürlüğe girdi! Artık onlar da vergi verecek
Açık cezaevleri âdeta ödül gibi
Bisiklet Yolları Yönetmeliği

Benzer Haberler