Anasayfa » Medya Haberleri » Bekçilerin bot rengi değiştirildi

Bekçilerin bot rengi değiştirildi

Bekçilerin bot rengi değiştirildi

Bekçilerin bot rengi değiştirildi

Tarih :
Bekçilerin bot rengi değiştirildi

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, bekçilerin bot rengi kahverengi olarak değiştirildi

Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde, 20 Temmuz 2019 tarihi itibariyle değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklik şu şekildedir:

"MADDE 1 - 15/8/2007 tarihli ve 26614 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinin 17 nci maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesinde yer alan ", bel kemeri, ayakkabı ve bot" ibaresi "ve bel kemeri" olarak değiştirilmiş, aynı cümleden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiş, aynı maddenin ikinci fıkrasının (a) bendinin (10) numaralı alt bendi ile (b) bendinin (4) numaralı alt bendinde yer alan "Siyah" ibareleri "Polisler için siyah, çarşı ve mahalle bekçileri için kahverengi" olarak değiştirilmiştir.

"Ayakkabı ve bot polisler için siyah, çarşı ve mahalle bekçileri için kahverengi renktedir."

Düzenleme yapılan maddeler ise şu şekildedir:

"Madde 17 - (1) Emniyet hizmetleri sınıfı mensuplarından resmi kıyafetle görev yapanlarca kullanılan; parka, mont, yazlık pantolon, kışlık pantolon, gömlek, kazak, gömlek altına giyilen tişört, termal içlik, şapka, kep, örgü başlık, tören elbisesi, pardesü ile palto polisler için koyu lacivert, çarşı ve mahalle bekçileri için ise tişört ve gömlek açık kahverengi, diğerleri ise acı kahve renktedir. Eldiven, teçhizat takımı, bel kemeri, ayakkabı ve bot siyah renktedir. Polis tişörtü indigo mavisi, tören elbisesinde kullanılan kravat polisler için koyu lacivert çarşı ve mahalle bekçileri için acı kahve renktedir. Ancak, trafik hizmetlerinde görevli resmi personelce kullanılan teçhizat takımı, bel kemeri, şapka, kep ve örgü başlık beyaz renktedir.

10) Bot: Siyah renk deriden yapılır. Özellikleri, bu Yönetmeliğin Ek-1/I'sında gösterilmiştir.

4) Ayakkabı: Siyah renk deri ve tekstil malzemeden yapılır ve bağcıklıdır. Özellikleri, bu Yönetmeliğin Ek-2/B'sinde gösterilmiştir."

DEĞERLENDİRME

Yapılan değişiklikle polis ve bekçilerin bot rengi farklılaştırılmıştır. Polislerin bot rengi siyah olarak kalırken, bekçilerin bot rengi kahverengi olarak değiştirilecektir.

Yönetmeliğe göre çarşı ve mahalle bekçilerine kullanması için kahverengi renkte ayakkabı ve bot verilinceye kadar, siyah renkli ayakkabı ve botlar kullanılmasına devam edilecektir. Ayrıca çarşı ve mahalle bekçilerine verilen siyah ayakkabı ve botun kullanım süresi dolmadan kahverengi ayakkabı ve bot verilmeyecek

 

Kaynak : Memurlar.Net

Benzer Haberler