Anasayfa » Medya Haberleri » Uzmanlar uyardı! Eğer tatile çıkmazsanız...

Uzmanlar uyardı! Eğer tatile çıkmazsanız...

Uzmanlar uyardı! Eğer tatile çıkmazsanız...

Uzmanlar uyardı! Eğer tatile çıkmazsanız...

Tarih :
Uzmanlar uyardı! Eğer tatile çıkmazsanız...

Tatil yapmak lüks değil bir ihtiyaç!

İşe,okula,günlük hayatın koşuşturmasına kısa bir ara kafa dinlemeyi erteliyoruz. Nefes almak için tatil yapmak herkes için lüks değil bir ihtiyaç halini alıyor.

Günlük hayatın ve iş yaşamının koşturmacası içerisinde kendimizi, sakinleşmeyi, şöyle bir durup gerçekten ‘nefes almayı’ ihmal edip erteliyoruz. Posta yazarı Özlem Denizmen tatilin bir ihtiyaç olduğunu yazdı.İşte o yazı...

FAYDALARI

KEŞİF: Tatil, kendinizi ve çevredeki sonsuz deneyimi keşfetmek için fırsattır. İstediklerinizi gerçeğe dönüştürür, keyifli vakit geçirirsiniz.

İLİŞKİLER: Ailenizle, sevdiklerinizle çıktığınız tatillerde yaşadıklarınız, paylaştıklarınız bağlarınızı güçlendirir.

YENİ İNSANLAR: Tanıştığınız kişilerle kültür alışverişi yaparak hem yeni bir çevre edinirsiniz hem de vizyonunuz gelişir.

İHTİYAÇ: Herkesin tatil anlayışı farklı. Kimisi tek başına veya ailesiyle doğayla iç içe olmak ister, kimisi aktivitelerle dolu bir deneyim ister. Burada önemli olan herkesin kendi beklentisini gerçekleştirmesidir.

RUHA İYİ GELİR: Tatilin ‘hayal’ olarak kalıp gerçekleşmemesinin sonuçları ağır oluyor. Bilinçaltı hayal kırıklığına uğruyor. Yorgunluk kişiyi, yanlış kararlar almaya ve hem iş yerinde hem de aile içerisinde gerginliğe sürüklüyor.

DİKKAT!

Gelen e-postalara cevap yazıyorsanız, iş yerindekilerle sürekli irtibat halindeyseniz, aslında hâlâ iş üstündesiniz. Bu yaptığınız tatil değildir.

SOSYAL MEDYA

Gezdiğiniz, gördüğünüz yerleri paylaşmak istiyorsunuz tabii ama teknoloji detoksuna girmenin tam zamanı. Bir süre için sosyal medyayı da tatile çıkarın, o da bir dinlensin…

TATİLE ÇIKMAYAN KADINLAR

ARAŞTIRMA: Wisconsin Tıp Dergisi’nin araştırmasına göre; 2 yıldan uzun süredir tatile çıkmayan kadınlarda sıkça yorgunluk, gerginlik ve depresyon görülüyor.

ANI YAŞA: Zaman paradan çok daha değerli. Para kazanılıyor ama zaman gitti mi geri gelmiyor. Bir haftalık yıllık izninizin üç gününü dönüşte yapacağınız işleri düşünerek geçirmeyin.

MOTİVASYON: Tatilinizi hakkını vererek geçirdiğinizde iş yerinize capcanlı, heyecanlı dönersiniz. Konsantrasyon güçlüğü gibi durumlarla daha az karşılaşırsınız.

BEYİN

Araştırmacılar, beynin gerçek performansına kavuşması için 15 günlük tatilin ideal olduğunu söylüyor.

PARA MI ÖZGÜRLÜK MÜ?

Kendinize bu soruyu sorun. ‘Param olsun yeter, tatile gitmem, gitsem de çalışırım…’ diyor musunuz? Cevaplarınızı merak ediyorum, ozlem.denizmen@posta.com.tr’ye bekliyorum.;

SONSUZ DEĞİL

Uzmanlar tatil dönüşü yaşanabilecek olumsuz düşüncelere karşı şunu öneriyor: Planlı olun, tatilin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini bilin. Bir sonraki tatil için plan yapın!

DEĞERLER...

İyi para kazanıyor olabilirsiniz, işinizde çok iyi olabilirsiniz. Ama huzurlu musunuz? Tatil birçok kişiye bunu düşündürür. Tatil esnasında iş yerinden gelen mesajlar, çağrılar sizi rahatsız ediyor olabilir.

BÜTÇE YAPIN

Tatil bütçesi yapmayanlar kredi, kredi kartı borcuyla karşılaşıyor ve biten tatili geri ödemeye başlıyor. Halbuki borçla çıktığınız bir tatil size istediğiniz huzuru veremez. Tatil için borçlanmayın, planlayın biriktirin.

 

Benzer Haberler