Anasayfa » Medya Haberleri » Davutoğlu'ndan 'yeni parti' açıklaması: Ali Babacan'ı aradım

Davutoğlu'ndan 'yeni parti' açıklaması: Ali Babacan'ı aradım

Davutoğlu'ndan 'yeni parti' açıklaması: Ali Babacan'ı aradım

Davutoğlu'ndan 'yeni parti' açıklaması: Ali Babacan'ı aradım

Tarih :
Davutoğlu'ndan 'yeni parti' açıklaması: Ali Babacan'ı aradım

Ahmet Davutoğlu'ndan "yeni parti" açıklaması: Ali Babacan'ı aradım

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni parti hakkında önemli açıklamada bulunurken AK Parti'den istifa eden Ali Babacan'ı aradığını açıkladı.

31 Mart Yerel Seçimleri sonrası AK Parti'ye yönelik yayınladığı manifesto ile dikkatleri üzerine çeken ve çeşitli iller konuşmalarda bulunan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni parti ile ilgili açıklamada bulundu. Davutoğlu, YouTube'tan yayınlanan programda Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki'nin sorularını cevaplıyor. Davutoğlu, "Yeni bir parti mi kuruyorsunuz?" sorusuna "Yaptığım gezilerin ardından başka yol bırakılmazsa geriye parti kurma seçeneği kalır" diye cevap verdi. Davutluoğlu, programda yayınladığı manifesto sonrası Ali Babacan ile görüştüğünü belirterek "Dostane bir görüşme oldu. Öneri götürmedim." dedi.

Öte yandan AK Parti'den istifa ederek yeni parti kuracağını ilan Ali Babacan'a açılan FETÖ soruşturması sonrası kendisini aradığını da açıklayan Davutoğlu, "Babacan'a soruşturma başlatıldığında aradım, destek verdim. Babacan'ın bürokratik ciddiyetine, titizliğine şahidim. Onun arkasında durmak benim görevim." ifadesini kullandı.

AHMET DAVUTOĞLU'NDAN YENİ PARTİ AÇIKLAMASI

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan eski Başbakan Davutoğlu, kendisine yöneltilen "Partiden ayrılma opsiyonunuz masada duruyor. Peki, Babacan ve Gül ile arkadaşları bu kararı aldılar. Neden onlarla birlikte değilsiniz?" sorusuna "Şimdi, Sayın Gül ve Babacan bir parti kurma konusunda bir irade beyan ettiklerini ben duymadım. Babacan ile bir yıldır görüşmedik. Babacan ile aramızdaki hukukun ölçüsü yoktur. Hep bir güven ilişkisi oldu aramızda." cevap vererek şöyle konuştu:

" 1 Kasım’da ısrarla olmasını istediğim arkadaşlarımızdan biriydi. Çünkü Türkiye'nin Babacan gibi arkadaşlara ihtiyacı var. Yetişmiş devlet adamlarından bir kişiyi bile ihmal veya israf etmek bir milletin yapabileceği en ağır israftır. Hakkında herhangi bir olumsuzluk olmayan bir devlet adamının gitmesi en büyük israftır. O süreç içinde bir yıl içinde çok istişarelerde bulunduk. Muhtemelen Babacan benim manifestomu okuduğunda kendisi de imza atacak nitelikte görmüştür diye düşünüyorum. Ben bu konuda da elimden geleni yaptım, beraber olabilmek için. Parti içinde de dışında da, hep konuştuk. Önümüzdeki dönem ne gösterir bilemem ama bu soruyu Ali Beye de sormak lazım."

"ALİ BABACAN'I ARADIM, DESTEK VERDİM"

Ali Babacan'a açılan FETÖ soruşturması başlatıldığında arayarak destek verdiğini açıklayan
Davutoğlu, "Benimle ilgili çalışmış herhangi bir arkadaşıma haksızlık yapılmasına tahammül göstermem. Ali Babacan'a soruşturma başlatıldığında aradım, destek verdim. Babacan'ın bürokratik ciddiyetine, titizliğine şahidim. Onun arkasında durmak benim görevim. Bu kim olursa olsun." dedi.

Manifesto sonrası Ali Babacan ile görüştüğünü de ifade eden Davutoğlu, şunları ifade etti:

" Manifestodan sonra bir kendisiyle görüştük. Dostane bir görüşme oldu. Öneri götürmedim. 31 Mart öncesinde Ali Bey’e 31 Mart'tan sonra Türkiye'yi kritik bir zaman beklediğini, hepimizin konuşması gerektiğini, beklemek gerekmediğini, 31 Mart’ta AK Parti çok büyük oranda bir zafer kazansa da kazanamasa da yanlış gidenleri söylememiz gerektiğini söyledim.

Ali Babacan ve Abdullah Gül ile neden beraber olmadığımızı bilmiyorum."

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler