Yargıtay son noktayı koydu! İstifa eden işçiye ihbar tazminatı yok

Yargıtay son noktayı koydu! İstifa eden işçiye ihbar tazminatı yok

Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, istifa eden işçiye kesinlikle ihbar tazminatı ödenmeyeceğine hükmetti.

Tarih :
Yargıtay son noktayı koydu! İstifa eden işçiye ihbar tazminatı yok
İşten atıldığını öne süren işçi, 2. İş Mahkemesi’ne müracaat ederek iş akdine haklı bir neden olmadan son verildiğini öne sürdü. Kıdem ve ihbar tazminatları ile bir kısım işçilik alacaklarının davalıdan tahsilini talep etti.

Mahkemede savunma yapan davalı işveren iş akdinin davacı tarafından tek taraflı sonlandırıldığını bu nedenle ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanmadığını, ödenmeyen bir alacağının da bulunmadığını iddia etti. Davacının çalışma süresinin bir yılın altında olması sebebi ile kıdem tazminatına hak kazanamayacağına dikkat çeken mahkeme; davacının iş akdinin tazminat gerektirmeyecek şekilde son bulduğunu ispatla yükümlü olan işverenin; bu hususu ispatlayamaması nedeniyle ihbar tazminatının hüküm altına alınması gerektiği gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı işveren temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI
İhbar tazminatının İş Sözleşmesi’ni fesheden tarafın karşı tarafa ödemesi gereken bir tazminat olduğunun vurgulandığı kararda; “İş Sözleşmesi’ni fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması mümkün olmaz. Dava dosyası değerlendirildiğinde davacının işi kendisinin bıraktığı anlaşıldığından; Mahkemece ihbar tazminatının reddi yerine yanılgılı değerlendirme ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Kararın oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.” denildi.

Kaynak : İhlas Haber Ajansı
UEFA'dan 'asker selamı' kararı
Cani koca eşini öldüresiye dövdü, kız kardeşleri kurtardı
Sosyal konut için başvuru tarihleri belli oldu
Dört kişilik ailenin asgari geçimi için 6 bin 859 TL gerekiyor
Huawei, TÜBİTAK tarafından onaylandı
Cem Uzan'dan Davutoğlu ve Babacan'a: Belge elimde yargılanacaksınız
İşte emekli maaşlarına yapılacak zam oranları tahmini
Meclis’te yeğen Öcalan gerilimi!

Benzer Haberler