Anasayfa » Medya Haberleri » 18 yaşından önceki primler geçerli mi?

18 yaşından önceki primler geçerli mi?

18 yaşından önceki primler geçerli mi?

18 yaşından önceki primler geçerli mi?

Tarih :
18 yaşından önceki primler geçerli mi?

Soru: 08.01.1990 doğumluyum. İlk kez 15.01.2006 tarihinde, 16 yaşında iken sigortalı olarak çalışmaya başladım. Ne zaman emekli olabileceğim konusunda araştırma yaparken, 18 yaşından önceki hizmetlerimin geçerli olmadığını öğrendim. Bu doğru mudur? 18 yaşımdan önceki primlerim yandı mı?

Cevap: 5510 sayılı Kanuna göre, 18 yaşından önce malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olanların sigortalılık süreleri 18 yaşını doldurdukları tarihte başlar. Bu tarihten önceki süreler için ödenen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primleri, sadece prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilir.
Ancak kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar ile devlet memuru olan sigortalılardan bir meslek veya sanat okulunu bitirerek, Türk MedenÓ Kanunu hükümlerine göre mahkemece ergin kılınmak suretiyle, öğrenimleriyle ilgili görevlerde çalışanlar için 18 yaşın bitirilmiş olması şartı aranmaz ve 18 yaşın altında kazai rüşt kararı tarihinden itibaren başlayan sigortalılık başlangıç tarihleri, aynı zamanda sigortalılık süresinin başlangıç tarihi olarak esas alınır.
Bu açıklamalara göre; ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başladığınız tarih olan 15.01.2006 tarihi sigortalılık başlangıç tarihiniz olarak kabul edilmez.

Sigortalılık süresinin başlangıcı, 18 yaşını doldurduğunuz 08.01.2008 tarihi olarak esas alınır ve emeklilik koşullarınızda aranan sigortalılık süresi 08.01.2008 tarihinden aylık talep tarihinize kadar olan süre olarak hesaplanır. Ancak 15.01.2006 tarihinden 18 yaşını doldurduğunuz tarihe kadar geçen sürede adınıza ödenmiş olan primler yanmaz, bu primler toplam prim ödeme gün sayınıza dahil edilir.

Ali Şerbetçi

Kaynak : Takvim
500 müridi var! 'Sahte peygamber'e soruşturma
Fuat Oktay'dan Kayyum atamasına ilişkin açıklama
Bir evde 50 araç, gören şaşırıyor
Erciyes Üniversitesi sözleşmeli 3 personel alacak
Memur sendikalarından hükümetin teklifine protesto
Nevşehir'den acı haber: Ölü sayısı 7 oldu
Gül ve Davutoğlu'ndan kayyum atamasına tepkisi!
Doğanşehir Öğretmenevi İşçi Alım İlanı
Benzin ve motorine zam

Benzer Haberler