Anasayfa » Medya Haberleri » TV'de reklamlarda yeni dönem! Abur cubur ayarı geliyor

TV'de reklamlarda yeni dönem! Abur cubur ayarı geliyor

TV'de reklamlarda yeni dönem! Abur cubur ayarı geliyor

TV'de reklamlarda yeni dönem! Abur cubur ayarı geliyor

Tarih :
TV'de reklamlarda yeni dönem! Abur cubur ayarı geliyor

TV'ye abur cubur ayarı

RTÜK, zararlı gıdaların reklamına karşı harakete geçti: Ekranlarda abur cubur gözüktüğünde alttan uyarıcı bant geçecek.

TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu'nun gündemi aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda reklamları oldu. Geçtiğimiz hafta Komisyonun dinlediği RTÜK Başkan Yardımcısı İlker Ilgın, TV programlarında çocuklara yönelik aldıkları tedbirlere ilişkin sunum yaptı.

Ilgın, şunları söyledi: "Genel beslenme diyetlerinde aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen gıda ve maddeler içeren yiyecek ile içeceklerin ticari iletişimine, çocuk programlarıyla birlikte veya bu programların içinde yer verilemez" hükmünü hayata geçirmiş durumdayız. Bunu yaparken de Sağlık Bakanlığımızın hazırladığı kırmızı liste yani çocuk programlarında yer verilmesinin tamamen yasaklandığı yiyecek ve gıdalara dikkat ettik. Yeşil liste, tamamen ticari iletişimin, reklamın serbest olduğu gıdalardır. Bir de şartlı erişim yani belirli miktarda bulunması halinde reklamı yapılabilecekleri içeren turuncu liste var. Bu üç kategoriyi esas aldık.

Özellikle kırmızı kategoriyi örnek almak manasında, çikolatalar, şekerler, gofretler, enerji barları, tatlı soslar, enerji içecekleri, meyve suları gibi gıdalara çocuk programında yer verilmiyor. Tabii, diğer programlarda da bunların zararlı oldukları ya da tüketiminde dikkat edilmesi gerektiği şeklinde uyarıcı akar bantla yer verilmesi gerekiyor. Bu, obezite ve kronik hastalıkların önlenmesi anlamında önemli olduğunu düşündüğümüz düzenlemelerimizden biri.

Damla Peker

Kaynak : Türkiye

Benzer Haberler