Anasayfa » Medya Haberleri » Avrupalı diplomatlar skandal Türkiye karşıtı tasarıda uzlaştı

Avrupalı diplomatlar skandal Türkiye karşıtı tasarıda uzlaştı

Avrupalı diplomatlar skandal Türkiye karşıtı tasarıda uzlaştı

Avrupalı diplomatlar skandal Türkiye karşıtı tasarıda uzlaştı

Tarih :
Avrupalı diplomatlar skandal Türkiye karşıtı tasarıda uzlaştı

Avrupa Birliği diplomatları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmalarına cevap olarak arasında yaptırımların da bulunduğu tedbirler listesi üzerinde anlaştı.

Kullanılan üslubun tonu üzerinde yapılan uzun tartışmaların ardından anlaşılan metinde Türkiye’nin Kıbrıs açıklarında gerçekleştirdiği doğalgaz arama çalışmalarının ‘yasadışı’ olduğu belirtilerek kınanıyor.

Ayrıca Avrupa Birliği’nin üyelik öncesi destek fonlarının kesilmesi ve Ankara’yla üst düzey görüşmelerin iptali gibi önlemler de değerlendirme kapsamına alınıyor.

Euronews’ün Politico sitesinden aktardığı habere göre pazartesi günkü Dış İlişkiler Konseyi toplantısı öncesi hazırlanan taslakta Türkiye sondaj faaliyetlerine son vermemesi halinde bazı özel yaptırımları devreye sokmakla tehdit ediliyor.

145.8 MİLYON EURO KESİLECEK

Taslakta, Avrupa Birliği’nin Komisyon ve Dış İlişkiler Komitesi’nin çarşamba günü yaptığı 2020’ye ait üyelik öncesi desteklerin azaltılması önerisini destekleyeceği ve Avrupa Yatırım Bankası’ndan Türkiye’deki kredi operasyonlarını gözden geçirmesini isteyeceği belirtiliyor.

AB üyesi ülkelerin daimi temsilcilerinin hemfikir olduğu taslağa göre, Türkiye’nin üyelik için gerekli reformları hayata geçirmesi adına verilen 145,8 milyon Euro’luk desteğin kesilmesi öngörülüyor. Sivil toplumu desteklemek için verilen 252 milyon Euro’ya ise dokunulmuyor.

Avrupa Birliği 2018 yılında da Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve demokratik standartlarda yaşanan gerileme nedeniyle 175 milyon Euro’luk desteği kesmişti.

Gözden geçirme istenen Avrupa Yatırım Bankası’nın ise Türkiye’de verdiği krediler 2018 yılında 380 milyon Euro’yu aşmıştı.

Kaynak : Sözcu

Benzer Haberler