Anasayfa » Medya Haberleri » İBB adayından şok itiraz: İstanbul seçimi yenilensin

İBB adayından şok itiraz: İstanbul seçimi yenilensin

İBB adayından şok itiraz: İstanbul seçimi yenilensin

İBB adayından itiraz: İstanbul seçimi yenilensin

Tarih :
İBB adayından şok itiraz: İstanbul seçimi yenilensin

23 Haziran'da yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde 92 oy alan bağımsız aday Mehmet Ali Aydoğmuş, seçimin yenilenmesi için İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.

Ekrem İmamoğlu, 31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde 13 bin 729 oy farkla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 6 Mayıs'ta seçimi iptal ederek, 23 Haziran'da yeniden seçim yapılması kararı aldı.

İmamoğlu, 23 Haziran’da yapılan seçimde ise 700 binden fazla oy ve 9 puan farkla rakibi Binali Yıldırım’ı geride bırakarak seçimi kazandı.

Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine bağımsız aday olarak katılan ve 92 oy alan Mehmet Ali Aydoğmuş, “kendisine verilen oyların kasıtlı olarak başka siyasi partilere kaydedildiği” iddiasıyla seçimlerin yenilenmesine yönelik itirazda bulundu.

İstanbul İl Seçim Kurulu'nun bulunduğu Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na gelen Aydoğmuş, hazırladığı dilekçeyi Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderilmek üzere il seçim kuruluna sundu.

Aydoğmuş dilekçesinde, "Bu seçim Türkiye'mizin tarihinde kara sayfa olarak yer almıştır. İstanbul toplumu ve gelecek nesil için, demokrasimiz ve kara lekenin silinmesi için seçimin tekrarlanması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Dilekçesini sunmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Aydoğmuş, 31 Mart'ta 262 oy aldığını, bu seçimde ise aldığı oyların 92'ye düştüğünü dile getirdi.

Aydoğmuş, şunları söyledi:

"İstanbul'daki tüm sandıklarda bana verilen oyların bir kısmı, kasıtla sandık kurulları başkanları tarafından farklı siyasi partiler adına kaydedilmiş ve sandık sonuç tutanaklarına da bu şekilde geçmiştir. 39 ilçede herhangi bir sandık tutanağı ve çetelesi verilmediği gibi itiraz süresi de bildirilmemiştir. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde aldığım oyların başka bir siyasi partiye kaydırıldığı aşikardır. Bu nedenle mağdur edilmekteyim."

Kaynak : Milli Gazete

Benzer Haberler