Anasayfa » Medya Haberleri » Yumurta bir buçuk ay daha ucuz’

Yumurta bir buçuk ay daha ucuz’

Yumurta bir buçuk ay daha ucuz’

Türkiye’de yılda 24 milyar adet yumurta üretiliyor ve bunun yüzde 25’i ihrac ediliyor. Günlük 15 milyon yumurtanın yüzde 80’i Irak pazarına gidiyordu. Irak’ın Türkiye’den yumurta alımını durdurması ile başlayan yumurta ihraç krizi vatandaşa yaradı. Kolisi 4.5 liraya kadar düşen yumurtalar iç pazarda 45 gün içerisinde eriyecek ve fiyatlar yeniden eski seviyesine dönecek.

Tarih :
Yumurta bir buçuk ay daha ucuz’
Bursa'da Türkiye'nin 2. büyük üreticisi konumundaki Öz Tavuk'un CEO'su Veteriner Hekim Ethem Kuruçay, Irak'ın Türkiye'den yumurta alımını durdurması sektörü krize soktuğunu belirterek. “Bu da Türkiye'de vatandaşların yumurtayı 1,5 ay daha ucuza yiyeceğini gösteriyor” dedi.

İHRACATTA 3. SIRADA
Kuruçay'ın yumurta ihraçındaki krizle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı; “Türkiye yumurta sektöründe gerçekten dünyada ciddi bir konumu olan ülke, dünya pazarında 8. sırada bir yumurta üretimimiz var. İhracat anlamında da dünyada 3. sıradayız. Buna rağmen dezavantajımız ihracatımızı sınırlı ülkelerle yapıyor olmamız. Yılda yaklaşık 24 milyar yumurta üretiyoruz Türkiye olarak, bunun yaklaşık 6 milyarını ihracata veriyoruz. Bu günde yaklaşık 15 milyon yumurtayı sınırlarımızın dışına çıkartıyoruz demektir.”

EKSİKLİK TEK BİR ÜLKEYE BAĞIMLI OLMASI
“Burada eksikliğimiz, ihracata verdiğimiz yumurtanın %80 oranının tek bir ülkeye bağımlı olmasıdır” diyen Kuruçay, “Bu ülke Irak, yıllarca bu anlamda bir ticaretimiz oldu. Türk tavukçuluğu da Irak'ı bu anlamda besleyecek şekilde büyüdü. Kendi iç tüketimimizden ziyade ihracata dayalı olarak büyüdük. Irak artık bizden yumurta almıyor, kendi sektörünü koruyor. Irak'ın haricinde Azerbaycan, Katar, Libya gibi halen yumurta ihraç ettiğimiz yerler var fakat bunlar bütün içerisinde çok az bir yer alıyorlar. İhracatı, Irak'ı tekrar kazanmak adına, bakanlık düzeyinde, ülke düzeyinde girişimler yapılıyor. Bu yüzden şu an tüketici rahat, çünkü ucuz yumurta yiyorlar. Yumurta maliyetinin çok altında satılıyor. 34 kuruşa üretilen yumurta şuan 13 kuruşa satılıyor. Günde üç yüz bin yumurta üreten bir üretici, her gün üzerine elli bin lira koyarak bunları zararına satıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Sözcu
Primlere hayat dopingi
Depremzede çocuklara psikososyal destek
Doğalgazdan elektrikli sobaya dönüş
Süleymani öldürüldü, faturası Türklere
O köy artık yok
Libya'da yol haritası belli
Güne başlarken bunları bilmelisin!
Bakan Selçuk açıkladı: 8 milyon TL kaynak aktardık
Erdoğan talimat verdi! 771 belediye yardıma çağırıldı

Benzer Haberler